İşsizlik oranlarında artışın yaşandığı 2022 yılında İŞKUR’dan iş arayan sigortalılar için büyük destek geldi. İŞKUR, çeşitli nedenlerle işsiz kalan ve aktif olarak iş arayan sigortalılar için yeni bir iş bulana kadar maddi destek sağlıyor. İŞKUR tarafından sağlanan ve işsizlik maaşı olarak isimlendirilen bu ödenekten yararlanabilmek için bazı şartların karşılanması gerekiyor. İşte İŞKUR işsizlik maaşı şartları ve diğer detayları!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, yıllardır olduğu gibi bugünde iş arayanlar için istihdam umudu olmaya devam ediyor. İŞKUR ayrıca kuruma kaydı bulunan sigortalı işsizlere maddi destekte de bulunuyor. İŞKUR tarafından yapılan bu maddi yardım işsizlik maaşı olarak isimlendiriliyor. İşsizlik ödeneği olarak da isimlendirilen işsizlik maaşı, iş arayan ve İŞKUR kaydı bulunan sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar maddi destek alabilmelerini sağlama amacıyla sağlanan bir destektir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre işsizlik maaşı alabilmek için kişinin mutlaka İŞKUR’a kaydının bulunuyor olması gerekiyor. İŞKUR’a kayıtlı olan sigortalı işsizler, çalışma dönemindeki koşullarına göre işsizlik maaşı alma hakkı kazanıyor. Bu kapsamda İŞKUR işsizlik maaşı şartları arasında hizmet sözleşmesinin sona erdirilme nedeninin kişinin kendi istek ve kusuru haricinde olması gerekiyor.

İŞKUR ayrıca kişinin hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinden önceki son 120 günlük süreçte sigortalı olarak çalışmış olmasını ve son 3 yıl içerisinde 600 günlük işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması şartlarını aramaktadır. Bu şartları sağlayan ve hizmet sözleşmesi iptal edildikten sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapmış olması gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınabilir?

İŞKUR tarafından sigortalı işsizler için sağlanan işsizlik maaşı geçici sürelidir. İşsizlik maaşının ne kadar süre alınacağı ise kişinin hizmet dönemindeki performansına göre belirlenmektedir. Bu kapsamda İŞKUR işsizlik maaşı hizmet sözleşmesi sona erdirilmeden önceki son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı olunduysa 180 gün, 900 gün sigortalı olunduysa 240 gün ve 1080 gün sigortalı olunduysa 300 gün ödenmektedir.