Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, milyonlarca vatandaşı iş sahibi yapmaya devam ediyor. Güncel İŞKUR iş ilanları ile iş arayanlar, kendisi için en uygun olan iş ilanına kolayca ulaşabiliyor. İŞKUR tarafından sunulan “Toplum Yararına Programlar(TYP)” kapsamında da işsizler için iş imkanı sunuyor. Geçici süreli olan TYP uygulamalarına katılabilmek ve gelir elde etmek mümkün oluyor. Peki İŞKUR TYP şartları neler? İŞKUR TYP’ye kimler katılabilir? Tüm detaylar haberimizde!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP yani “Toplum Yararına Programlar”, işsizlik oranlarının yüksek  olduğu dönem ve bölgelerde iş olanağı oluşturulması amacıyla uygulanır. Bu programlar temel olarak toplum yararına olan işlerin, işsiz kişilerin yer alacağı çalışma programlarıyla uygulanmasını sağlar. Böylelikle hem toplum yararına hizmet sağlanabiliyor hem de işsizlerin iş disiplininden uzaklaşmamaları sağlanıyor. Ayrıca işsiz vatandaşlar İŞKUR TYP uygulamalarına katılarak, belirli dönem gelir elde etme imkanına da sahip olabiliyor.

İŞKUR TYP Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sunulan TYP’ye katılabilmek için mutlaka İŞKUR kaydının bulunması gerekiyor. İŞKUR’a kayıt işlemleri İŞKUR şubelerinden veya İŞKUR e-şubesi platformundan yapılabilmektedir. İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin programlara katılabilmesi için ayrıca 18 yaşını doldurmuş olması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli veya malul aylığı almıyor olması gerekmektedir. Ayrıca eğitim hayatına devam etmiyor olması gerekiyor. Programlara katılacak kişilerin program dahil elde edeceği gelirle hane gelirinin 2022 net asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmaması da gerekmektedir.

İŞKUR TYP’ye Nasıl Katılabilirim?

İŞKUR TYP şartlarını taşıyan herkes İŞKUR’a başvuru yapabilmektedir. İşsizlik oranlarının yüksek olduğu bu dönemde başvurularda yüksek oluyor. İŞKUR ise daha adaletli bir seçim için “Noter kurası”, “liste yöntemi” ve “%80 noter kurası, %20 liste yöntemi” şeklinde bir seçim sistemi uygulamaktadır.

İŞKUR TYP Ne Kadar Ödeniyor?

İŞKUR tarafından işsizlerin belirli dönem gelir elde etmelerini sağlayan bu programlara katılım sağlayan kişiler her ay maaş alabiliyor. İŞKUR TYP ödemeleri 2022 net asgari ücret tutarı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İŞKUR TYP’ye katılanlar en fazla 9 ay boyunca programda yer alabiliyor. 9 aylık sürenin dolmasının ardından 3 aylık bir ara verdikten sonra yeni bir 9 aylık dönem için başvuru yapabiliyor.