İşsizlik oranlarının arttığı ve enflasyon yüksekliğine bağlı olarak piyasalarda durgunluk yaşanan 2022 yılında İŞKUR’dan yeni istihdam fırsatları sunuluyor. Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, bugüne kadar milyonlarca iş arayan iş, işçi arayana da işçi desteği sağlamıştı. İŞKUR, işsizlik oranlarındaki artışa karşı farklı fırsatlarla da çözüm sağlıyor. Bu fırsatlar arasında İŞKUR TYP yer alıyor. İŞKUR Toplum Yararına Programlar, 2022 yılında çok sayıdaki kişiye istihdam olanağı sağlıyor. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP şartları nelerdir? Kimler İŞKUR TYP’ye başvurabilir?

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP uygulamaları, “Toplum Yararına Programlar” için kullanılan bir kısaltmadır. İŞKUR tarafından doğrudan veya yüklenici aracılığıyla sunulan bu programlar, işsizlik oranlarının yüksek olduğu dönem ve bölgelerde istihdam olanağı yaratma amacıyla oluşturulmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi toplum yararına yani kamu hizmetlerinin icra edildiği bir iş niteliğine sahiptir.

İŞKUR TYP sayesinde kamu hizmetlerinin kesintisiz şekilde sürdürülebilirliği sağlanabilmektedir. Bununla birlikte işsizlikle mücadele eden vatandaşların, hem gelir elde edebilecekleri hem de çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmayacağı bir çalışma olanağından yararlanmaları sağlanmaktadır.

İŞKUR TYP, temel olarak afet, salgın, acil durum, diğer mücbir sebepler ile sosyal kriz hallerinde uygulanmaktadır. İŞKUR TYP, 6 ay olarak uygulanmaktadır. Gerekli durumlarda 9 aya çıkartılabilmektedir. TYP kapsamında işçiler haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurmaktadır.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İŞKUR TYP Katılım Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen TYP’ye başvuruda bulunmak isteyen adayların belirli kriterlere sahip olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda İŞKUR TYP şartları arasında ilk sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gelmektedir. Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş olmak, öğrenci olmamak ve SGK’dan emekli veya malul aylığı almıyor olmak gerekmektedir. Ayrıca SGK çatısı altındaki sigorta kollarına bağlı olarak çalışmıyor olmak gerekmektedir.

2022 İŞKUR TYP Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR TYP’ye katılan tüm katılımcılar için ödeme gerçekleştirilmektedir. Söz konusu ödemeler, 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri kapsamında belirlenen “günlük asgari ücret” tutarı üzerinden ödeme yapılmaktadır. İŞKUR TYP’ye katılan kişiler her ay çalışma gün sayılarına göre günlük asgari ücret tutarı üzerinden yapılan hesaplamayla ödeme almaktadır.