İŞKUR'dan işsizlere müjde! TYP'ye başvuran herkese tam 9 ay boyunca 2825 TL ödeniyor, kimse işsiz ve parasız kalmıyor!

İŞKUR TYP, bir diğer adıyla İŞKUR Toplum Yararına Programlar, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve bölgelerde doğrudan ya da taşeronlar aracılığıyla, bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi için, özellikle istihdamı güç olan işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyum sağlamalarına katkıda bulunmak ve bu kişilere geçici de olsa gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan program şeklinde adlandırılabilir.

TYP Katılım Şartları Neler?

işkur 15

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen TYP'ye katılım için ilk şart, İŞKUR'a kayıtlı ve işsiz olmak. Buna ek olarak çalışarak elde edilen hane gelirinin toplamda asgari ücretin 1.5 katını aşmıyor olması gerekiyor. Bunlara ek olarak 18 yaşını doldurmuş olmak, açık öğretim ve lise dışında öğrenci olmamak ve emekli veya malul aylığı almıyor olmak şartları aranıyor.

Katılımcılar Nasıl Belirlenir?

işkur iş

Katılımcıların seçilmesi hususunda İŞKUR tarafından 3 farklı yöntem izlenir. Hep programın niteliğine göre, katılımcıların hangi yöntemle seçileceği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir. Bu yöntemler; noter kurası yöntemi, liste yöntemi ve %80 noter kurası %20 liste yöntemi şeklindedir.

İstihdamında güçlük çekilen gruplar 1. liste olarak belirlenir. Birinci listedekilerin tamamı TYP kapsamında bir yere yerleşmeden ikinci listeden başvurular alınmaz. Birinci listede sayılan istihdamı güç gruplar; kadınlar, 35 yaş üstü erkekler, engelliler, eski hükümlüler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlardan oluşur.

TYP'de Çalışma Süresi, Maaş ve Diğer Şartlar Nasıldır?

TYP kapsamında haftalık çalışma süresi 45 saattir ve işe devam zorunluluğu bulunur. TYP kapsamındaki çalışmaların karşılığında asgari ücret düzeyinde ödeme yapılır. Toplamda 9 ay süren TYP süresi boyunca katılımcılar, kurumu önceden bilgilendirmek koşuluyla 14 gün ücretsiz izin kullanabilirler. Bu süre içerisinde kişilere İŞKUR tarafından ücret ödemesi yapılmaz.

TYP'den toplamda yararlanılabilecek maksimum süre 24 aydır. Söz konusu programdan bir yıl içerisinde yalnızca bir sefer yararlanılabilir. Yani 9 ay  boyunca TYP'de yer aldıktan sonra 3 ay bekleyip, yeniden başvurulabilir.Ancak mazereti veya mazeretsiz olarak TYP ile ilişiği kesilen kişilere, ikinci bir kez TYP'ye başvuru yapma hakkı tanınmaz.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!