İşsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yoğun çalışmalar gerçekleştiren İŞKUR, Toplum Yararına Programlar adı altında önemli bir program yürütüyor. Kısa adıyla TYP, işsizliğin en yoğun olduğu bölgelerle birlikte, yoğun olduğu zamanlarda, işsizlerin toplum yararına projelerde çalışabilmesine olanak tanıyor. Genellikle istihdamın sağlanmasında zorluk çekilen çalışma alanlarına yönelik ihtiyacın da bu şekilde karşılanmasını sağlıyor. Bu sayede geçici olarak gelir edilmesi, toplum yararına projelerin gerçekleştirilmesinde oluşan istihdam sıkıntısının engellenmesi hedefleniyor. Yanı sıra işsizlerin bu programlar sayesinde, çalışma yaşamına uyum sağlamasına yardımcı olunuyor.

İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

TYP dönem dönem ihtiyaca bağlı olarak ve farklı bölgelerde ki projeler olarak gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla TYP katılımcılarının projeleri takip ederek başvuru yapmaları gerekiyor. Bunun için başvuru sürelerinde ALO 170 telefon hattı aracılığıyla ya da İŞKUR e-şubeden başvurularınız yapmanız gerekiyor.

İŞKUR TYP Başvuru Şartları

  • TYP’ ye katılımcı olabilmek için öncelikle İŞKUR’da işsiz olarak kaydınızın olması gerektiğini unutmamalısınız.
  • Katılımcıların 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
  • Katılımcının emekli ya da malul aylığı geliri olmaması gerekiyor.
  • Katılımcıların Açık Öğretim ve Açık Lise hariç olmak üzere, öğrenci olmamaları gerekiyor.
  • Katılımcıların çalışmayla elde edilen hane gelirinin, net asgari ücret tutarının 1,5 katını aşmamış olması gerekiyor.

İŞKUR TYP ile Ne Kadar Ödeme Alınıyor?

İŞKUR TYP programlarına katılan kişiler, çalışma sonucunda aylık asgari ücret geliri elde ediyorlar. Her katılımcı TYP programlarından, 1 sene içerisinde en fazla 9 ay yararlanabiliyor. Dolayısıyla bir TYP’ye katılmış olan kişi, 9 ay sonra programdan ayrılıyor. Yeni bir programlara başvurabilmek için 3 ay bekleniyor. Ardından yeniden başvuru hakkı kazanılıyor. Bununla birlikte her katılımcı Toplum Yararına Programlardan en fazla 24 ay süresince faydalanabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İhtiyaçtan Fazla Başvuru Olduğunda Katılımcılar Nasıl Seçiliyor?

Katılımcılar başvurular arasından seçilmesi için 3 farklı yönteme başvuruluyor. Noter kurası, liste yöntemi, %80 noter kurası ve %20 liste yöntemi. Başvurular farklı listeler şeklinde açılıyor ve her katılımcı listelerde sıra elde ediyor. Listedeki önceliğe göre katılımcı seçimi gerçekleşiyor. TYP projelerine, Adrese Dayalı Tespit Sistemine göre oturulan adresten, en fazla bir katılımcı başvuru yapabiliyor.