İşsiz kalanların ilk durağı İŞKUR bu kez de TYP programı altında başvuran herekse 2825 TL ödeme yapıyor.

İşsizliğin azaltılması amacıyla faaliyet gösteren İŞKUR, her geçen gün binlerce işsize iş olanakları ve gelir kaynakları sunmaya devam ediyor. Binlerce kişiye daha bir gelir kaynağı sağlayacak olan TYP yani Toplum Yararına Program kapsamında herkese aylık 2825 TL ödenecek. Bu program bünyesine katılan kişilere ise özetle onarım, temizlik ve çevre düzenleme alanlarında istihdam sunuluyor.

Toplum Yararına Program’a Kimler Katılabilir?

TYP

Toplum Yararına Program’a katılabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Halihazırda işsiz olmak ve İŞKUR’a kayıtlı olmak
  • Herhangi bir şekilde emekli ya da malul aylığı almıyor olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Açık öğretim veya açık lise haricinde öğrenci olmamak

Hanedeki toplam gelirin, net asgari ücretin 1,5 katını aşmıyor olması.

Hangi İşlerde Çalışılıyor?

İŞKUR bünyesinde gerçekleşen ve TYP kapsamında yapılacak işler de elbette program kapsamında belirtiliyor. Özellikle çevre temizliği, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bazı okullarda onarım işleri, park düzenlemeleri ve ağaçlandırma gibi birtakım alanlarda iş imkanları sağlanıyor. Ödemeler ise İŞKUR bünyesinde aylık net asgari ücret yani 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak veriliyor.

Programdan Yararlanacak Olanlar Nasıl Seçiliyor?

TYP2

TYP’den yararlanacak olanların seçimleri İŞKUR’un resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre şu şekilde yapılıyor:

  • Noter kurası yöntemi,
  • Liste yöntemi,
  • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı ise, programın niteliğine göre Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirleniyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Programdan ise, özellikle pandemi dönemi ile birlikte işsiz kalan binlerce kişi faydalanabiliyor.

TYP Süresi Ne Kadardır?

İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Program süresi, her bir program için en çok 9 ay şeklinde belirlenir. Başlangıçta yapılan sözleşme gereği TYP süresi sonradan uzatılamaz şeklinde bir hüküm söz konusudur. TYP’de haftalık çalışma süresi ise 45 saattir. Cumartesi ve Pazar günleri tatil olacağından günlük çalışma süresi 9 saat olarak belirlenmiş durumdadır. Bu arada Toplum Yararına Program kapsamında çalışanların rapor hakları bulunmamaktadır. Fakat program kapsamında çalışan kişinin 9 aylık çalışma süresi karşılığında 14 gün izin hakkı bulunur. Eğer işçi 14 günden fazla süre zarfında rapor ya da izin kullanmak isterse işine son verilir.