Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, 2022 yılında da vatandaşları iş sahibi yapmaya devam ediyor. İŞKUR ayrıca 2022 yılında sunduğu mesleki eğitim kursları ile herkesin meslek sahibi olabilmesine yardımcı oluyor. İŞKUR tarafından sunulan ücretsiz mesleki eğitim kursları sayesinde herkes meslek sahibi olabiliyor ve daha kolay istihdam edilebiliyor. Peki İŞKUR mesleki eğitim kurslarına kimler katılabilir? İŞKUR mesleki eğitim kursu şartları neler? İŞKUR’un kurslarıyla ilgili merak edilen her şey haberimizde!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

İŞKUR’dan Ücretsiz Mesleki Eğitim Kursları

İŞKUR, istihdam desteğinin yanı sıra vatandaşlara meslek sahibi olma desteği de sağlıyor. Bu kapsamda da kurum tarafından 2022 yılında da tamamen ücretsiz olan “mesleki eğitim kursları” sunuyor. İŞKUR tarafından gerçekleştirilen mesleki eğitim kursları sayesinde her vatandaş ücretsiz bir şekilde meslek sahibi olabiliyor. Kurum kurs programlarıyla meslek sahibi olan kişilerinde mesleklerinde kendilerini geliştirebilmelerini sağlıyor. Ayrıca İŞKUR tarafından mesleki eğitim kurslarına katılım sağlayan tüm kursiyerlere kurs katılım ödemesi de yapıyor.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarına Kimler Katılabilir?

İŞKUR tarafından gerçekleştirilen mesleki eğitim kurslarına katılabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. İŞKUR mesleki eğitim kursu şartları arasında ilk sırada tabii ki İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması şartı gelmektedir. Bu şartı karşılayan kişilerin 15 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ayrıca ilgili meslek kursunun özel gerekliliklerine de sahip olması gerekiyor.

İŞKUR ayrıca aynı meslek kolunda düzenlenmiş kurs veya programı daha önce tamamlamamış olma şartı da uygulamaktadır. Bunun haricinde iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanılmasını da zorunlu tutmaktadır. Adayların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli aylığı almıyor olması yani emekli olmaması, kurslara katılımına engel oluşturacak herhangi bir yaptırımının bulunmaması da gerekmektedir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kurslarında Ne Kadar Ödeniyor?

İŞKUR’un tamamen ücretsiz olan mesleki eğitim kurslarına katılım sağlayan kursiyerlere ayrıca masrafları/giderleri için ödeme yapılmaktadır. Bu kapsamda İŞKUR tarafından mesleki eğitim kurslarına katılım sağlayan kişilere günlük 84.62 TL ödeme yapmaktadır.

Kurum tarafından ayrıca sanayi sektörlerine yönelik gerçekleştirilen mesleki eğitim kurslarına katılanlara 137.51 TL ödeme yapmaktadır. Ayrıca engelli ve eski hükümlülere yönelik olarak istihdam garantisiz kurslarda 63.47 TL, istihdam garantili kurslarda ise 84.62 TL ödeme yapılmaktadır.