Tüm dünyada Covid19 pandemisi nedeniyle ekonomide yaşanan sıkıntılar, şirketlerin küçülmelere gitmesine ve iş gücü kayıplarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu nedenle de son birkaç yıldır dünyanın her yerinde işsizlik oranlarında ciddi bir artış meydana geliyor. İşsizlik oranlarının sürekli olarak artışı vatandaşların ekonomik sıkışıklık içerisinde kalmasına neden oluyor. Türkiye’de İŞKUR işsizlik maaşı ile sigortalı işsizlerin, yeni bir iş bulana kadar ekonomik olarak desteklenmesine yardımcı oluyor.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR tarafından sunulan işsizlik maaşı, uzun yıllardır devam eden ve sigortalı işsizlerin faydalanabildiği bir haktır. İŞKUR, sigortalı işsizler için İş Kanunu kapsamında belirtilen şartlara uygun olmaları koşuluyla işsiz oldukları döneme yönelik olarak belirli süreler belirli sürelerde olacak şekilde her ay maaş ödemesi desteği sağlamaktadır.

Kimler İŞKUR İşsizlik Maaşını Alabilir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı veya diğer adıyla işsizlik ödeneği desteği için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Buna göre İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için mutlaka hizmet sözleşmesinin kendi istek ve kusurunuzun dışında sona erdirilmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte işsizlik maaşı için başvuruda bulunacak kişinin hizmet sözleşmesi sona erdirilmeden önceki son 120 gün içerisinde hizmet akdinin olması ve son 3 yıl içinde minimum 600 gün işsizlik sigortası ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için sigortalı işsizin mutlak suret ile kurum kaydının da bulunması gerekmektedir. Ayrıca hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinin ardından en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik ödeneği için başvuru yapması gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Alınabilir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı desteği belirli sürelidir. Kişinin İŞKUR işsizlik maaşını ne kadar süreyle alabileceği ise önceki çalışma dönemine bağlıdır. Bu kapsamda Türkiye’de hizmet akdinin sona erdirilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası prim ödemesini;

  • 600 gün yapanlara 180 gün boyunca,
  • 900 gün yapanlara 240 gün boyunca,
  • 1080 gün yapanlara 300 gün boyunca,

İşsizlik maaşı ödemesi gerçekleştirilmektedir.

2022’de İŞKUR tarafından ödenen en düşük işsizlik maaşı 1.986.41 TL iken, en yüksek işsizlik maaşı 3.972.82 TL olarak uygulanmaktadır.