İşsizlik oranları 2022 yılındaki yüksek enflasyona bağlı olarak hızla artmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada artan işsizlik oranları ticari faaliyetleri de sekteye uğratıyor. Bu noktada Türkiye’de işsizlik oranları artarken İŞKUR’dan işsizler için önemli destekler sağlanıyor. İŞKUR güncel iş ilanları ile yeni istihdam fırsatlarından yararlanılabiliyor. Ayrıca İŞKUR, 2022 yılında sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar aylık işsizlik maaşı alabilmesini sağlıyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşı şartları nelerdir? Kimler İŞKUR işsizlik maaşı alabilir? 2022 İŞKUR işsizlik maaşıyla ilgili tüm detaylar haberimizde!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, 2022 yılında da on binlerce kişiye istihdam olanağı yaratmaya devam ediyor. İŞKUR tarafından yayınlanan güncel iş ilanları sayesinde herkes kendisi için en uygun iş olanağını kolayca bulabiliyor. İşsizlik oranlarında ciddi artışlar yaşanan 2022 yılında İŞKUR, yeni iş fırsatlarının yanı sıra sigortalı işsizlere maddi destekte sağlıyor. İŞKUR tarafından uygulanan işsizlik maaşı programı sayesinde, sigortalı işsizler, yeni bir iş bulana kadar kurumdan maddi yardım alabiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

İŞKUR İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartlara haiz olunması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında İŞKUR, işsizlik maaşı şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gelmektedir. Bunun yanı sıra son hizmet sözleşmesinin iptal edilme nedeninin kendi kusur ve isteği haricinde olması gerekmektedir. Hizmet sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde sigortalı olarak çalışmış olması da gerekmektedir.

Bu şartların haricinde hizmet sözleşmesinin iptal edilmesinden evvelki 3 yıl içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan kişiler hizmet sözleşmesinin iptal edilmesinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a başvuruda bulunmalıdır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

İŞKUR işsizlik maaşı süreli olarak sağlanan bir destektir. Bu kapsamda bir hak sahibinin ne kadar süre işsizlik maaşı alacağı, hizmet sözleşmesi sona ermeden önceki son 3 yıl içerisinde ödenen işsizlik sigortası prim gün sayısına göre belirlenmektedir. Buna göre İŞKUR işsizlik maaşı, hizmet sözleşmesi iptal edilmeden önceki son 3 yıl içinde işsizlik sigortasını 600 gün ödeyenlere 180 gün, 900 gün ödeyenlere 240 gün ve 1080 gün ödeyenlere 300 gün işsizlik maaşı bağlamaktadır.