Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, 2022 yılında da işsizlere destek olmaya devam ediyor. Ekonomide dalgalanmaların yaşandığı 2022’de sigortalı işsizlerin maddi olarak desteklenmesi için İŞKUR tarafından işsizlik maaşı bağlanıyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? İŞKUR işsizlik maaşı başvuru koşulları nelerdir? 2022 İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR işsizlik maaşı, kurum tarafından sigortalı işsizlere yönelik olarak İş Kanunu kapsamında belirtilen şartlara uygun olmaları halinde işsiz kaldıkları dönem için verilen bir maddi destektir. İŞKUR işsizlik maaşı veya diğer adıyla İŞKUR işsizlik ödeneği belirli dönem için belirli miktarda olacak şekilde verilmektedir.

Kimler İŞKUR İşsizlik Maaşı Alabilir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı desteğinden yararlanabilmek için sigortalı işsizlerin sahip olmaları gereken belirli şartlar bulunmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı şartları arasında ilk sırada işsizlik nedeninin son işyerinden kendi istek ve kusuru haricinde ayrılmış olunması gelmektedir.

Bu ilk şartı sağlayanların ayrıca hizmet sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinden önceki son 3 yıllık periyotta minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olması da gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan kişiler İŞKUR işsizlik maaşı başvuru işlemlerini hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinden sonra en geç 30 gün içerisinde yapması gerekmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

İŞKUR tarafından bağlanan işsizlik maaşı, sürelidir. İşsizlik maaşının kaç ay olarak bağlanacağı ise başvuru sahibinin işsiz kalmadan önceki son 3 yıl içerisinde yaptığı işsizlik sigortası prim ödeme sürelerine göre belirlenir. Buna göre hizmet akdi sona erdirilmeden evvelki son 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası prim ödemesini 600 gün yapmış olanlara 180 gün, 900 gün yapmış olanlara 240 gün, 1080 gün yapmış olanlara ise 300 gün olacak şekilde verilmektedir.

2022 İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR işsizlik maaşı tutarları aylık asgari ücret brüt tutarının %80’inini geçememektedir. Bu kapsamda 2022 İŞKUR işsizlik maaşı brüt 6.471 TL olarak uygulanmaktadır. Temmuz ayında gelen 2022 asgari ücret ara zammıyla birlikte 2022 işsizlik maaşları da artmıştır.