İstihdam sağlamak, istihdamın yeni yollarını oluşturmak ve işsizliğin azaltılması konusunda İŞKUR sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. Bu çerçevede uzun zamandır devam eden TYP programı, istihdamında zorluk çekilen meslekler ve bölgelerde, işsiz olarak kayıtlı istihdamın Toplum Yararına Projelerde değerlendirilmesini sağlıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, "Temizlik işlerinde çalışacak 60 bin kişi okulların açılmasıyla görevlerine başlayacaklar." dedi. Bu açıklama sonrasında 60.000 kişi için istihdam oluşturacak işle ilgili arayışlarda yoğunlaştı. İŞKUR ile MEB tarafından, TYP programı kapsamında 60.000 temizlikçi kadrosu oluşturulacak.

Milli Eğitim Bakanlığı TYP Personel Alımı Ne Zaman Başlayacak?

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklama sonrasında, temizlikçi olarak gereken 60.000 kişi için programın nasıl işleyeceği hakkında araştırmalarda arttı. 81 ilde 18 ile 40 yaş arasında personelin, TYP aracılığıyla okullarda temizlik görevlisi olarak çalışması sağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından yapılan açıklama şu şekilde. "Okullarımızdaki en büyük sıkıntı temizlik elemanlarıyla ilgili. İlk kez 5 Eylül'de okullar açılmadan önce 60 bin vatandaşımız okulların temizliğine yardım etmek için okullarımızda hazır olacak. Genelde ekim aylarında kısmi olarak 20-30 bin ile başlayan sayı ilk kez 60 bin ve Eğitim Uyum Haftası'nda sisteme girmiş olacak. Tüm imkanlarımızla birlikte öğrencilerimizin çok daha iyi ortamlarda eğitim alabilmeleri, öğretmenlerimizin çok daha sağlıklı bir şekilde eğitime katkı sunabilmeleri ve okul yöneticilerimizin dimdik durarak, devleti arkasında hissederek her türlü imkanla süreçleri çok daha başarılı bir şekilde koordine edebileceği eğitim sistemini daha güçlendirmeyle ilgili bu adımlarımız her geçen gün artarak devam edecek."

İŞKUR TYP Aracılığıyla MEB’ e Sürekli Destek Sağlıyor

Toplum Yararına Programlar kapsamında, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ihtiyaç duyulan pek çok kadro için sürekli yeni projeler başlatıyor. 5 Eylül tarihinde açılacak okulların temizliğinin yapılabilmesi ve öğrencilerin temiz okullarda eğitim yılına başlaması için de 9 aylık TYP, MEB’ in istihdam ihtiyacını karşılayacak. 9 Aylık süreç için ayda 5.500 lira ödenen personeller, İŞKUR kayıtlı istihdamından taleplere göre seçiliyor. İŞKUR web platformu üzerinde bulunan Toplum Yararına Programlar sayfasında, yakın zamanda ihtiyaç duyulan projeler sürekli olarak duyuruluyor. Başvurular, web sitesi üzerinden kayıt olduktan sonra yapılabiliyor.