İşsizlik oranlarının arttığı bugünlerde İŞKUR iş ilanları, iş arayanlara umut oluşturuyor. İŞKUR iş fırsatlarının yanı sıra işsiz olunan dönemde de vatandaşa destek oluyor. İŞKUR işsizlik ödeneği ile vatandaşlar işsiz oldukları dönem içinde gelir elde etme fırsatını yakalıyor. Böylelikle işsiz olunan dönemde ihtiyaçların karşılanması ve yeni bir işe girene kadar maddi açıdan mağdur olmamaları sağlanıyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? Nasıl alınır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR işsizlik maaşı veya diğer adıyla İŞKUR işsizlik ödeneği, sigortalıların işsiz oldukları dönemde maddi destek almalarını sağlayan bir destek ödemesidir. İŞKUR tarafından verilen ve belirli şartlara bağlı olan işsiz maaşı, belirli süreleri kapsayacak şekilde verilir. İşsizlik maaşı almak isteyen sigortalı işsizler, İŞKUR’a başvuruda bulunarak, yeni bir iş bulana kadar İŞKUR’dan maaş alabiliyor.

İŞKUR işsizlik maaşı ödemeleri iş akdinin sona erdirilmesinden evvel son 3 yıl işsizlik sigortası prim ödemesini 600 gün yapanlara 180, 900 gün yapanlara 240 ve 1080 gün yapanlara 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşından faydalanmak isteyenlerin, belirlenen şartları taşıyor olmaları gerekiyor. İŞKUR işsizlik maaşı şartları arasında ilk sırada işten ayrılış sebebinin kendi istek ve kusuru dışında olması yer almaktadır. Ayrıca sigortalı işsizin iş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün sigortalı olması ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olması gerekmektedir.

İŞKUR işsizlik maaşı alabilmek için ayrıca iş sözleşmesinin sona erdirilmesinden sonra en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapılmış olması gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu, İŞKUR birimlerine şahsen yapılabilmektedir. Mücbir sebepler hariç başvurunun en geç 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusu ile birlikte iş arayan kaydı da oluşturulur.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı 2022 yılında sigortalı işsizi son 4 aylık prime esas kazancı üzerinden hesaplanır. Bunun için günlük ortalama brüt kazancın %40’ı değerlendirilir. İşsizlik maaşı tutarları aylık asgari ücret brüt tutarının %80’ininden fazla olmamaktadır. Bu doğrultuda 2022 işsizlik maaşı en düşük 2.130 TL, en yüksek 4.260 TL olarak uygulanıyor.