İş arayanlara müjde: İşkur TYP ile büyük ölçüde istihdam sağlıyor, hem de başvuranlara asgari ücret düzeyinde ödeme yapyor!

İşsizlik ne yazık ki her geçen gün artıyor. Zaten zorlaşan hayat şartlarına bir de pandemi koşulları eklenince, iş yerleri bir bir kepenk indiriyor. Bu durum da birçok kişinin işsiz kalmasına sebep oluyor. İşsizlere destek ise İŞKUR'dan geliyor. İŞKUR, Toplum Yararına Programlar (TYP) ile istihdama büyük ölçüde katkı sağlıyor.

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR 2

İŞKUR tarafından sağlanan TYP, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla, özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlar şeklinde tanımlanıyor. TYP'den faydalanabilmek için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor.

İŞKUR TYP'den Kimler Yararlanabiliyor?

işkur 15

İŞKUR TYP'den faydalanabilmek için sağlanması gereken koşulların başında 18 yaşını doldurmuş ve kuruma kayıtlı işsiz olmak gerekiyor. Açık lise ve Açık öğretim haricinde öğrenciler bu programlardan faydalanamıyor. Bunlara ek olarak TYP'den faydalanmak isteyen kişilerin emekli ve malul aylığı almıyor olması ve çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması gerekiyor.

TYP'ye Katılacak Kişiler Nasıl Seçiliyor?

İŞKUR 1

İŞKUR TYP'ye başvuran katılımcıların tamamı ne yazık ki aynı anda istihdam edilemiyor. Programdan faydalanacak kişilerin seçiminde ise liste yöntemi, noter kurası yöntemi ve yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi olmak üzere 3 temel yöntem kullanılıyor. Hangisinin kullanılacağı ise her programın niteliğine göre Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirleniyor.

İŞKUR TYP Kimler İçin Uygulanıyor?

İŞKUR TYP'nin esas amacının istihdamında zorluk çekilen grupları çalışma hayatına adapte etmek ve gelir elde etmelerini sağlamak olduğu düşünülürse, bu program öncelikli olarak kadınlar, eski hükümlüler, engelliler, 35 yaş üstü bireyler ve terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar için uygulanıyor.

Emekli Maaşı Alan Vatandaşların Dikkatine, O Bankalar Geri Ödemesi Olmayan 7500 TL'yi Anında Hesabınıza Yatırıyor! Emekli Maaşı Alan Vatandaşların Dikkatine, O Bankalar Geri Ödemesi Olmayan 7500 TL'yi Anında Hesabınıza Yatırıyor!

İŞKUR TYP Hangi Alanlarda Uygulanıyor?

Adından da anlaşılacağı gibi Toplum Yararına Programlar, kamusal düzenin sağlanması gereken alanlarda uygulanıyor. Bu alanlar ise çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyonla mücadele, vadi ve dere ıslahı, park alanı düzenlemeleri, restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması şeklinde sınıflandırılıyor.