İşsizlik sıkıntısı geçen vatandaşlara büyük müjde! İŞKUR aylık 2825 TL alma şansı...

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR tarafından işsizlikle mücadele ve istihdam oluşturma konularında çok çeşitli program alternatifleri hazırlanıyor. TYP adıyla sunulan program Toplum Yararına Programlar başlığı altından önemli bir proje geliştirilmiş durumda. Buna göre işsizliğin yoğunlaştı yer veya dönemlerde, doğrudan İŞKUR ya da yükleniciler eliyle, toplumun yararına olan bir iş veya hizmetin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Özellikle istihdam konusunda çeşitli zorluklar çekilen hizmet alanlarında işgücü de oluşturan bu program, işsizlerin işgücü piyasasına uyumlu olmasını sağlamayı ve geçici bir gelir kapısı oluşturmayı hedefliyor.


İŞKUR Toplum Yararına Programlar Nasıl Uygulanır?


Özellikle istihdamı konusunda zorluk çekilen 35 yaş üstü kişiler, kadınlar, eski hükümlüler, engelliler, terörle mücadele sırasında malul olarak kabul edilmeyecek ölçüde yaralanalar gibi kişiler ana liste olarak programa katılımcı olarak seçilirler. Bu koşullara sahip olmayanlar 2. Liste olarak gruplandırılırlar. İlk listede bulunan özelliklere sahip bireyler arasında öncelik olmasa da, 1. Listede bulunan bireylerin istihdamı sağlanmadan önce 2.listedekilerin istihdamına geçilmiyor.


Bununla birlikte liste oluşturulması sırasında katılımcı seçimleri üç farklı yöntemle yapılıyor. Noter kurası, liste ve %80 noter kurası ile %20 liste yöntemleri katılımcıların belirlenmesini sağlıyor.


Katılımcıların kamusal alt yapıların yenilenmesi, çevre temizliği, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların temizliği, tadilat işlerinin ve çevre düzenlemesinin yapılması, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik restorasyon çalışmaları, Park düzenlemeleri, vadi ve dere ıslah çalışmaları, ağaçlandırma çalışmaları, Erozyonu engellemeye yönelik çalışmalar alanlarında istihdamları sağlanır.


İŞKUR TYP ile Ne Kadar Maaş Verilir?


Tüm istihdamlar 9 ay olmak üzere asgari ücret düzeyinden maaşa bağlanır. Haftalık 45 saat olan çalışma süresi, 9 ay boyunca sürer.


İŞKUR Toplum Yararına Programlara Kimler Katılabilir?


İŞKUR’a işsiz olarak kayıtlı 18 yaşını tamamlamış bireyler, emekli ya da malul aylığı almıyor olanlar, Açık lise ve Açık Üniversite haricinde öğrenci olmayanlar, Hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmıyor olması özelliklerine sahip herkes TYP’ye katılabilir. İŞKUR tarafından istihdam sağlanması ve kalifiye işgücü oluşturulmasına yönelik olarak geliştirilen program, aynı zamanda toplum yararına alanlarda istihdam konusunda yaşanan sorunlarında giderilmesini sağlıyor.