Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (kısaca İŞKUR) iş bulamayan vatandaşların yanında aynı zamanda haksız yere işten çıkarakılan vatandaşlara da destek olmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi özellikle de Koronavirüs pandemisi sırasında pek çok sektördeki esnaflar ve şirketler kepenk kapatmak zorunda kalmış ya da küçülmeye doğru gitmişti. Bu nedenle de binlerce kişi işsiz kalmış ve İŞKUR'un işsizlik maaşından yararlanmaya başlamıştı. Eğer siz de yakın zaman içinde kendi isteğiniz dışında işinizden ayrılmak zorunda kaldıysanız İŞKUR’a başvuru yaparak işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz. Bugün sizler için İŞKUR’un işsiz kalan vatandaşlara sunduğu işsizlik maaşından bahsedeceğiz.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

İşsizlik Maaşı Şartları Nedir?

İŞKUR'un işsizlik ödeneği olarak bilinen işsizlik maaşı milyonlarca kişinin iş bulana kadar büyük destekçisi olsa da herkes bu ödenekten yararlanamıyor. İşsizlik maaşının şartları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • İŞKUR'un işsizlik maaşı için başvuru yapacak kişilerin, işlerinden işveren tarafından çıkartılmış olması gerekiyor. İstifa ederek kendi isteğiyle işlerinden ayrılan kişiler işsizlik maaşı alma şansını kaybediyor.
  • Başvuru yapacak kişilerin son 3 yıl içince en az 600 günlük işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması ve başvuru sahibinin işinden ayrılmadan önce en az 120 gün boyunca aralıksız çalışmış olması gerekiyor.

Bu şartları sağlayan kişiler, işlerinden çıkarıldıktan sonraki 30 gün içinde kendilerine en yakın İŞKUR Müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirler.

İşsizlik Maaşı Kesilir mi?

İŞKUR'dan alacağınız işsizlik maaşı belirli bir dönem boyunca alınıyor olsa da bazı şartlar sağlandığı sürece size ödenecek süre içinde de işsizlik maaşınız kesilebilir:

  • İşsizlik maaşı alırken emekli olursanız, sigortasız olarak başka bir yerde çalışmaya başladıysanız işsizlik maaşınız kesiliyor.
  • Ayrıca İŞKUR'un sizler için bulduğu işlere ya da katılmanızı talep ettiği kurslara gerekçe göstermeden gitmediğiniz durumlarda da işsizlik maaşınız kesiliyor.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alınır?

İŞKUR’dan alınan işsizlik maaşının süresi, ödenen prim günlerine göre değişkenlik gösteriyor:

  • Son 3 yılda 600 gün primleri ödenen kişiler 6 ay,
  • Son 3 yılda 900 gün primleri ödenen kişiler 8 ay,
  • Son 3 yılda 1080 gün primleri ödenen kişiler ise 10 ay işsizlik maaşı alabiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  • Son 4 ay asgari ücretle çalışan kişiler 1.420,14 TL işsizlik maaşı alıyor.
  • Son 4 ay 4100 TL çalışan kişiler 1.627,14 TL işsizlik maaşı alıyor.
  • Son 4 ay 7500 TL ile çalışan kişiler 2.840,14 TL işsizlik maaşı alıyor.