Türkiye’nin istihdam kaynağı İŞKUR tarafından çeşitli programlar ile yeni istihdam kaynakları oluşturuluyor. İş arayanlar, işçi arayanları bir araya getiren İŞKUR TYP programı ile de işsizler için dönemselde olsa iş sahibi olabilme fırsatı sunuyor. Peki İŞKUR tarafından yürütülen İŞKUR TYP programı nedir? Kimler İŞKUR TYP programına katılabilir? İŞKUR TYP programı maaşı ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR tarafından yürütülen TYP programı “Toplum Yararına Programlar” adının kısaltılmış halidir. İŞKUR, Türkiye genelinde işsizliğin yoğun olduğu bölge ve yanı sıra dönemlerde TYP programını uyguluyor. Bu programda İŞKUR bazen yüklenici eliyle bazen de kendisi aktif rol üstleniyor. Program kapsamında istihdamında zorlanılan işsizler açısından çalışma alışkanlık ve disiplinlerini koruyabilmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda da bu kişilerin işsiz oldukları süreçte dönemlikte olsa iş sahibi olarak maaş elde edebilmeleri sağlanıyor.

TYP programları, çevre temizliğinden, ağaçlandırmaya, park düzenlemelerinden, kamusal altyapının yenilenmesine kadar pek çok farklı iş ve mesleği kapsamına alıyor. Uygulanan programa göre faaliyet alanları değişiklik gösterebiliyor.

Kimler İŞKUR TYP Programına Katılabilir?

İŞKUR TYP programına katılabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen şartları taşıyor olmak gerekiyor. TYP programına katılabilmek için öncelikli olarak İŞKUR kaydının bulunuyor olması gerekiyor. Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş olmak, emekli veya malul aylığı almıyor olmak ve öğrenci olmamak gibi şartlar yer alıyor. Ayrıca İŞKUR TYP programı ile elde edilecek gelirin, hane gelirinin asgari ücretin 1.5 katını geçmiyor olması şartları aranıyor.

İŞKUR TYP Programları Kaç Ay Sürüyor?

İŞKUR tarafından yürütülen TYP programları aynı yıl içerisinde en fazla 9 ay süreyle uygulanabilmektedir. Kesinlikle sürenin uzatılabilmesi gibi bir imkan bulunmamaktadır. Ancak 9 aylık TYP programına katılan kişiler 3 aylık bir bekleme süresinin ardından ikinci bir 9 aylık TYP programına dahil olabilmektedir.

İŞKUR TYP Maaşları Ne Kadar?

İŞKUR TYP programlarında maaş uygulaması asgari ücret üzerinden gerçekleştirilir. Her katılımcı 9 ay boyunca 2021 asgari ücret tutarında maaş almaya hak kazanır.