PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Ülkemizde işsizlerin en büyük umudu olan İŞKUR, herkesi iş sahibi yapmaya devam ediyor. 2022’de de Türkiye’nin 81 şehrinden güncel iş ilanlarını yayınlayan İŞKUR ile herkes eğitim ve tecrübelerine göre en uygun işi bulabiliyor. İŞKUR iş ilanlarının yanı sıra özel iş programlarıyla da işsizlere gelir elde etme fırsatı sunuyor. İŞKUR TYP programıyla işsizler, 2022 asgari ücret tutarında gelir elde etme şansını yakalıyor.

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP, kurum tarafından sağlanan işsizlere yönelik iş programlarından birisidir. “Toplum Yararına Programlar” adının kısaltması olan TYP, İŞKUR tarafından uygulanmaktadır. İŞKUR TYP programını kimi zaman yüklenici, kimi zamanda iştirakçi olarak uygulamaktadır. Pandemi döneminde piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ile birlikte İŞKUR TYP programlarının hem önemi hem de aldığı talepte ciddi seviyede artış yaşadı. Bu program kapsamında işsizliğin yüksek olduğu dönemlerde ve yerlerde kamu yararına işlerde çalışma üzere işçi alımı gerçekleştiriyor. Böylelikle hem kamu işlerinin etkin biçimde gerçekleştirilmesi hem de işsizler için yeni bir iş bulana kadar gelir kapısı oluşturması sağlanıyor.

İŞKUR TYP programları en fazla 9 ay süreyle uygulanmaktadır. Her 9 aylık sürenin sonunda 3 aylık bir ara verilmektedir. Bu aranın ardından yeni bir 9 aylık periyot başlatılabilmektedir. İŞKUR TYP’ye katılan işsizler haftalık azami 45 saat çalışma gerçekleştirmektedir.

Kimler İŞKUR TYP’ye Katılabilir?

İŞKUR TYP’ye katılabilmek için kurum tarafından belirlenen belirli şartların taşınıyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda İŞKUR TYP’ye katılabilmek için öncelikli olarak İŞKUR’a kayıtlı olan bir işsiz olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaşını doldurmuş olmak, SGK’dan aylık almamak(emekli ve malul), öğrenci olmamak, programdan elde edilen gelirle hane gelirinin 2022 asgari ücret tutarının 1.5 katını aşmaması şartları aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler İŞKUR TYP başvurusu yapabilmektedir.

İŞKUR TYP’ye katılım başvurularının özellikle Pandemi dönemiyle birlikte ciddi seviyelere ulaşmıştır. Bu dönemde daha adilane bir uygulamanın yerine getirilebilmesi maksadıyla kurum tarafından seçimler farklı şekilde yapılıyor. İŞKUR tarafından TYP’ye katılacak adayların belirlenmesinde noter kurası, liste yöntemi ile birlikte %80 noter kurası ve %20 liste yöntemi uygulanmaktadır.