İstihdam merkezi İŞKUR, 2022 yılında da toplumun her kesiminden kişinin istihdam olanaklarından faydalanmasının önünü açıyor. Güncel İŞKUR iş ilanları ile milyonlarca kişi iş sahibi olabilirken, İŞKUR TYP ile de meslek sahibi yapıyor. İŞKUR TYP sayesinde iş bulamayanlar için gelir kapısı oluşturuluyor. Peki son yıllarda yoğun ilgi gören İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP şartları neler? İŞKUR TYP’ye kimler katılabilir?

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP, “Toplum Yararına Programlar” adının kısaltılmış halidir. İŞKUR tarafından uygulanan bu programlar, işsizlik oranlarının yüksek seviyede olduğu dönemler veya bölgeler için uygulanmaktadır. Söz konusu programlar bazen doğrudan İŞKUR tarafından bazen de yüklenici aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu programlar adından da belli olduğu gibi toplum faydasına olan işlerde iş bulamayan kişilerin çalıştırılmasını hedeflemektedir. Kamu hizmetlerini kapsayan iş niteliğine sahip olan İŞKUR TYP’de işsizlerin gelir elde edebilmeleri ve iş disiplininden uzaklaşmamaları sağlanır. Programa katılan kişiler 9 ay boyunca aylık asgari ücret tutarı kadar ödeme alır.

İŞKUR TYP Katılım Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sunulan “Toplum Yararına Programlar” için bazı şartlar aranmaktadır. Buna göre İŞKUR TYP şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması yer almaktadır. İŞKUR’a kaydı olmayanlar hemen İŞKUR şubelerinden veya İŞKUR e-şube üzerinden kaydını oluşturabiliyor. Bu şartın haricinde program adaylarının 18 yaşını doldurmuş olmaları ve öğrenci olmamaları şartı da aranmaktadır. Bu aşamada açıköğretim ve açık lise eğitimleri hariç tutuluyor.

Adayların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli veya malul aylığı almaması da gerekmektedir. Tüm bu şartların haricinde İŞKUR TYP’ye katılarak, elde edeceği gelir kapsamında adayın hanesindeki gelir toplamının asgari ücretin 1.5 katının üstüne çıkmaması gerekliliği de bulunmaktadır.

İŞKUR TYP Adayları Nasıl Seçiliyor?

İŞKUR TYP, oldukça yoğun şekilde talep gören programlar arasında yer alıyor. Özellikle 2022 yılında yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı gibi olgular nedeniyle işsizlik oranlarının artması İŞKUR TYP’ye olan talebi arttırdı. Bu nedenle adilane bir seçim için İŞKUR tarafından TYP’ya başvuruda bulunan adaylar arasından noter kurası, liste yöntemi ve yanı sıra %80 noter kurası ve %20 liste yönetimi şeklinde bir seçim uygulaması gerçekleştirilmektedir.