Artan işsizliğe karşı İŞKUR’dan önemli adımlar geliyor. İŞKUR tüm Türkiye genelinde iş arayanlar için belirli süreyle olsa da istihdam olanağı sağlıyor. İŞKUR Toplum Yararına Programlar(TYP) uygulaması ile işsizler için hem gelir kaynağı oluşturuyor hem de iş disiplininden uzaklaşmamalarını sağlıyor. Peki, İŞKUR TYP’ ye kimler katılabilir? İŞKUR TYP şartları neler? Detayları haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR Toplum Yararına Programlar(TYP) uygulaması, istihdamın zorlu olduğu yerler ve yanı sıra lokasyonlar için toplum yararına programlar oluşturuyor. Bu programlar temel olarak kamu hizmetlerini kapsayan işleri içerirken, programlarda İŞKUR kimi zaman ana yüklenici oluyor, kimi zamanda aracı yüklenici firma kullanıyor. Bu şekilde Türkiye genelinde istihdam zorluğu yaşanan bölgelerde veya dönemlerde TYP uygulamaları ile işsizler için gelir kapısı oluşturulmuş oluyor.

İŞKUR TYP Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sağlanan TYP uygulamalarına katılabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre İŞKUR TYP şartları arasında ilk sırada İŞKUR kayıtlı işsiz olunması gelmektedir. İŞKUR kaydını oluşturabilmek için İŞKUR il müdürlüklerine veya İŞKUR e-şube kanalına başvuru yapılabilmektedir. İŞKUR kaydını oluşturan kişiler 18 yaşını doldurmuş olması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli aylığı veya malul aylığı almaması, eğitimini tamamlamış olması şartlarını da taşıyor olması gerekmektedir. Ayrıca TYP’ ye katılacak kişinin hane gelirinin program ile birlikte asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmaması şartını da sağlaması gerekiyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İŞKUR TYP Ne Kadar Sürüyor?

İŞKUR TYP uygulamalarının devamlılığı bulunmamaktadır. Buna göre İŞKUR tarafından TYP uygulamaları maksimum 9 aylık olarak uygulanıyor. 9 ay boyunca programda yer alan bir kişi 3 aylık bir ara verdikten sonra yeni bir İŞKUR TYP uygulamasına dâhil olabilmektedir. İŞKUR TYP çalışma süreleri ise haftalık en fazla 4 saat olarak uygulanmaktadır.

İŞKUR TYP Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR TYP ücretleri ise 2022 yılında net asgari ücret tutarına eş değerdir. Program kapsamında tüm katılımcılar asgari ücret düzeyi üzerinden ödeme alma hakkına sahip olabilmektedir. Böylelikle kişinin işsiz olduğu dönemde hane bütçesi için önemli bir katkı imkânından faydalanabilmesi mümkün olmaktadır.