Toplum Yararına Programlar ya da kısaltmasıyla TYP, İŞKUR tarafından uygulanan bir program. İşsizliğin azaltılması kapsamında İŞKUR tarafından birçok farklı yöntem ve program uygulanıyor. TYP, bunlardan bir tanesi olarak uzun dönemdir başarıyla uygulanıyor. İşsizliğin yoğun olduğu bölgeler ve zaman dilimlerinde olmak üzere, kurumlar ya da özel yükleniciler aracılığıyla, işsizlere istihdam sağlanıyor.

Bu gerçekleştirilirken, istihdamın, özellikle sıkıntı çekilen istihdam alanlarında olmasına özen gösteriliyor. Bunun yanında tüm istihdamın, toplum yararına olan projeler kapsamında değerlendirilmesi sağlanıyor. Bir diğer deyişle, işsizlerin geçici olarak da olsa gelir elde etmesi sağlanıyor. Toplum yararına olan projelerde sıkıntı çekilen istihdam alanlarına istihdam kaynağı oluşturuluyor.

İŞKUR TYP’ye Kimler Başvurabilir?

TYP programları dönem dönem ve farklı şehirlerde olmak üzere uygulanıyor. Dolayısıyla hangi programa başvuracağınızı buna göre belirleyebiliyor ve başvuru tarihlerini İŞKUR web sitesi üzerinden takip edebiliyorsunuz. Kuruma kayıtlı bir işsiz, aynı zamanda TYP programlarında yer almak istediğini de belirtebiliyor ve açılan programlar hakkında bilgi verilmesini de talep edebiliyor. Buna göre başvuru yapılıyor.

Başvuru yapabilmek için öncelikle İŞKUR’ a kayıtlı bir işsiz olunması gerekiyor. 18 Yaşını doldurmuş olmak, açık lise ve açık öğretim haricinde öğrenci olmamak, emekli olmamak diğer koşullar arasında yer alıyor. Aynı adreste oturan kişilerden yalnızca bir tanesi TYP’ ya katılabiliyor. Aynı zamanda hane gelirinin bireylere bölünmesiyle elde edilen kişi başına düşen gelirin, asgari ücretin 1.5 katından fazla olmaması da TYP’ ye katılım koşulları arasında bulunuyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Başvuran kişinin kamu hizmetlerinden men edilmemiş olması ve güvenlik soruşturmasının temiz olması da gerekiyor. Başvuru tarihinden 1 ay öncesi içerisinde sigortalı olmaması da aranan diğer şartlardan biri. Programlarda kadınlar, engelliler, eski hükümlüler, 35 yaşını aşmış kişiler, terör saldırısında yaralananlar öncelikli olarak programa dahil ediliyor.

İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılır?

TYP başvurusu yapılabilmesi için, öncelikle mutlaka İŞKUR kaydının olması gerekiyor. ALO 170 hattı, İŞKUR web platformu ve İŞKUR şubelerinden TYP başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Başvurular sonrasında açılan programlar için kura sistemi, noter sistemi ve ikisi birlikte kullanılarak uygulanan yerleştirme yöntemiyle programa kişi seçimi yapılıyor.