İstihdamın merkezi haline gelen İŞKUR, 2022 yılında güncel iş ilanlarıyla herkesi iş sahibi yapmaya devam ediyor. İŞKUR güncel iş ilanlarının yanı sıra “Toplum Yararına Programlar” ile istihdama destek sağlıyor. İŞKUR’un bazen kendisinin bazen yüklenici aracılığıyla uyguladığı İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP’ye kimler katılabilir? İŞKUR TYP’de ne kadar ödeme yapılıyor? Sorularının yanıtları haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP veya tam adıyla İŞKUR “Toplum Yararına Programlar”, Türkiye genelinde uygulanan istihdam programıdır. Bu programlar, istihdamın zor olduğu dönem veya bölgelerde istihdam alanı yaratmak maksadıyla uygulanmaktadır. Özellikle doğal afet, salgın veya diğer acil durum dönemleri veya mücbir sebeplerin geçerli olduğu bölge ve dönemlerde uygulanmaktadır.

İŞKUR TYP ile istihdam sağlanarak, işsizlerin çalışma alışkanlıklarından kopmamaları ve tabii ki gelir elde edebilmeleri amaçlanmaktadır. Bu programlar adından da anlaşılacağı üzere kamu yararına yani kamu hizmetlerine ilişkin bir iş niteliğine sahiptir.

İŞKUR TYP Katılım Şartları Nelerdir?

İŞKUR Toplum Yararına Programlara katılmak isteyenlerin belirli şartlara sahip olmaları gerekiyor. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekiyor. Ayrıca İŞKUR’a kayıtlı olunması ve 18 yaşının doldurulmuş olması şartları aranmaktadır. Bu şartların haricinde 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunu’na göre sigortalı sayılmıyor olunması gerekmektedir.

İŞKUR TYP başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli aylığı veya malul aylığı gibi ödemeler almıyor olması da gerekmektedir. Ayrıca son olarak açıköğretim eğitimi haricinde herhangi bir şekilde öğrenci olunmaması şartı da aranmaktadır.

İŞKUR TYP Ödemesi Ne Kadar?

İŞKUR TYP maaşı veya İŞKUR TYP ödemeleri o yıl uygulanan güncel asgari ücret tutarı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kişinin katılım sağladığı gün sayısı ile asgari ücret günlük kazanç tutarı üzerinden hesaplama yapılarak, ödeme yapılmaktadır.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

İŞKUR TYP Ne Kadar Sürüyor?

Haftalık 45 saatlik çalışma süresini içeren İŞKUR TYP’de, uygulama süresi ise 6 ay olarak düzenlenmiştir. 9 aya kadar uzatılabilen bu programlarda sürenin sonunda katılımcının 3 aylık bir ara vermesi gerekmektedir. Bu aranın ardından yeniden İŞKUR TYP ilanlarına başvuruda bulunarak, yeni bir program dönemine katılma imkanına da sahiptir.