Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

İŞKUR son 20 yıl içerisinde gerçekleştirdiği yeniden yapılanma süreciyle, işsizliğin azaltılması, yeni istihdam alanlarının oluşturulması konularında aktif bir rol üstlendi. Hazırlanan destek ve eğitim programlarıyla yeni istihdam alanlarının ortaya çıkarılması sürekli devam ediyor. Bu çalışmalardan bir tanesi olan TYP, Toplum Yararına Programlar olarak devreye sokulmuş bir sistem.

TYP aracılığıyla, istihdamı zor olan ve çalışacak personel bulunamayan ve kamu yararına olan çalışma alanlarında, işsiz olarak kurum kaydı bulunan kişilerden faydalanılması sağlanıyor. Bir yüklenici aracılığıyla ya da doğrudan kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen toplum yararına projelerde, özellikle işsizliğin yüksek olduğu yer ve zamanlarda, İŞKUR aracılığıyla istihdam sağlanıyor. İstihdam özellikle toplum yararına olmakla birlikte, çalışmak için az tercih edilen iş alanlarında istihdam sorununun da ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

Toplum Yararına Programlar Aracılığıyla Yeni Meslekler Edinin

Türkiye genelinde hazırlanan toplum yararına projelerde, gereken personel ihtiyacı İŞKUR tarafından karşılanıyor. İŞKUR işsiz olarak kayıtlı olan kişilerden aldığı başvuruları, TYP’ lere yönlendirerek gereken istihdamın karşılanmasını sağlıyor. Bu sebeple TYP projelerinde çalışmak isteyenlerin, öncelikle İŞKUR işsizlik kaydını yaptırması gerekiyor. Çevre temizliği, Kamusal altyapının yenilenmesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması, Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması, Ağaçlandırma, Park düzenlemeleri, Vadi ve dere ıslahı, Erozyon engelleme çalışmaları gibi alanları kapsayan TYP, aynı zamanda yeni meslekler edinmenizi de sağlıyor. Her kullanıcı TYP programından en fazla 24 ay boyunca faydalanabiliyor.

Toplum Yararına Programlara Başvuru Nasıl Yapılır?

TYP’ ye katılabilmek için doğrudan İŞKUR şubelerine başvurarak ya da resmi internet sitesi üzerinden kuruma işsizlik kaydı yaptırmanız gerekiyor. Kayıt sonrasında var olan TYP’ lerle ilgili ayrıntıları görebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

TYP’ ye başvurma koşulları arasında 18 yaşından büyük olmak, emekli ya da malul maaşı almıyor olmak, açıköğretim ve açık lise hariç olmak kaydıyla öğrenci olmamak, hane gelirinin kişi başına düşen kısmının net asgari ücretin 1.5 katından fazla olmaması bulunuyor. Aynı ikamet adresinden en fazla bir kişi TYP’ den yararlanabiliyor.