Giresun ve Trabzon'da ıspanağın içerisine karışan ve ıspanağa çok benzeyen 'güzelavrat' otu olarak bilinen 'atropa belladonna' zehirlenmelere neden oldu.

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...

Giresun ve Trabzon’da 10 kişinin güzelavrat otu nedeniyle zehirlenerek tedavi altına alınmalarının ardından Prof. Dr. Ahmet Sebe, zehirlenme belirtileri hakkında bilgi verdi.

Güzelavrat Otu Zehirlenmesi

ıspanak 1

Prof. Dr. Ahmet Sebe’nin vermiş olduğu bilgilere göre ıspanağa çok benzeyen ve ıspanak bağlarının arasına karışan güzelavrat otu zehirlenmelere neden oluyor. Sebe, zehirlenme belirtileri konusunda değerlendirmelerde bulunarak güzelavrat otu hakkında; 'Ağız kuruluğu, terlemede azalma, görme bozukluğu, cilt kıpkırmızı oluyor. Ispanakla oluşan bir zehirlenme değil. Ispanakla birlikte yanlışlıkla paketleniyor. Mide bulantısı, kusma, bilinç bozulması gibi belirtilere sebep oluyor.' ifadelerini kullandı.

Zehirlenme Belirtilerine Dikkat!

ıspanak 2

Zehirlenme sonucu rahatsızlanarak başvurdukları Trabzon ve Giresun'da hastanelere yapılan tetkiklerde yedikleri ıspanağın içinde bulunan "güzelavrat" otundan zehirlendikleri belirlenen 10 kişiden 7’sinin tedavisi tamamlandı. Diğer kişilerinse durumlarının iyi olduğu bildirildi. Prof. Dr. Sebe güzelavrat otu hakkında ayrıca ‘İyi bir gözle bakılırsa ıspanak ve güzelavrat otunu ayırt etmesi kolay. İlk çıkan ıspanak ve güzelavrat otunu ayırt etmek ise biraz daha zor.' ifadelerini kullandı. Sebe ayrıca zehirlenme belirtilerini de açıkladığı konuşmasında; ‘Güzelavratotu çok şiddetli bir zehirlenme yapıyor yaprakları ve tohumları. Ağız kuruluğu, terlemede azalma, görme bozukluğu, cilt kıpkırmızı oluyor. Ispanakla oluşan bir zehirlenme değil. Ispanakla birlikte yanlışlıkla paketleniyor. Mide bulantısı, kusma, bilinç bozulmasına sebep oluyor. Belirtilerle karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Biz tamamen hastaneye gediğinde hastanın destek tedavisini sağlıyoruz. Ispanak iyi bir besin ancak hem üreticinin hem de pişiricinin kontrol etmesi lazım.' Dedi.