İspanya, vergi kanunlarındaki düzenlemeler kapsamında son dönemde dünyaca ünlü isimleri yargılamasıyla gündeme geldi. Son yıllarda Neymar, Cristiano Ronaldo, Pique ve Messi gibi dünyaca ünlü futbolcuların vergi kaçakçılığı suçlamasıyla yargılandığı İspanya’da, bir isim daha vergi kaçakçılığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Dünyaca ünlü şarkıcı, İspanya hükümeti tarafından vergi kaçırmakla suçlandı. İşte o iddialara dair gelişmeler ve şarkıcının açıklamaları!

İspanya Hükümeti Vergi Kaçırmakla Suçladı

İspanya hükümeti, ülkedeki ünlü isimlere dair vergi kaçırma soruşturmalarına devam ediyor. Dünyaca ünlü isimlerin bu soruşturmaya tabi tutulup, mahkemeye çıktığı İspanya’da son olarak dünyaca ünlü Shakira suçlamaların merkezinde yer aldı. İspanya hükümeti dünyaca ünlü güzel şarkıcıyı vergi kaçakçılığı ile suçladı. Aylardır devam eden dava sürecine ilişkin olarak Shakira’dan açıklama geldi.

12 Yıllık Birlikteliği Sona Ermişti

Son dönemde özel hayatında büyük çalkantılar yaşayan Shakira, geçtiğimiz aylarda 12 yıldır birlikte olduğu Barcelona’nın yıldız oyuncusu Pique ile birlikteliğini sona erdirmişti. Shakira, bu ayrılığın Pique’nin kendisini aldatmış olmasından dolayı gerçekleştiğini belirtmişti.

İspanya’da yargıç tarafından Shakira’nın 2012 ile 2014 yılları arasında elde ettiği gelirden 13.9 Milyon Dolar seviyesindeki vergiyi ödemediği iddiasını öne sürmüştü. Yargıç bu nedenle Shakira’nın mahkemede yargılanması kararı almıştı. Yargıç dava çerçevesinde ünlü şarkıcı Shakira’nın 8 yıla kadar hapis cezası ve 24 Milyon Dolar gibi dev bir para cezası almasını talep etmişti.

Yaşadığı üzücü ve gergin olayların ardından sessizliğini koruyan Shakira ise sonunda söz konusu vergi kaçakçılığı suçlamasıyla ilgili devam eden mahkemeye dair bir açıklamada bulundu. Shakira yaptığı açıklamasında söz konusu iddiaların bir “karalama kampanyası” olduğunu belirtti.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Shakira, özellikle dava süreci boyunca yetkililer tarafından kişisel haklarının fazlasıyla ihlal edildiğini de belirtti. Davaya ilişkin Shakira’nın avukatları ise belirtilen dönemde ünlü şarkıcının ve ailesinin İspanya’da ikamet etmediğini belirtti. Bu nedenle de İspanya’daki vergi faturalarından sorumlu olamayacağı savunmasında bulundu. Hatta söz konusu dönem içerisinde ünlü yıldızın dünya turnesinde bulunduğu ve bu nedenle de İspanya sınırları içerisinde sadece 60 gün geçirmiş olduğu da belirtildi.