Günümüzde işsizlik dönemin en önemli problemleri arasında yer alıyor. Özellikle Pandemi döneminde uygulanan yasaklar başta olmak üzere pek çok uygulama iş dünyasını olumsuz şekilde etkiledi. Bu olumsuz etkilerin önemli kısmı işçilere yansıtıldı. Bu yüzden Pandemi döneminde işsizlik rakamları ciddi bir artış yaşadı. İşsiz sayısının arttığı bu dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan işsizlik maaşı ise vatandaşa rahat nefes aldırıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

İŞKUR İşsizlik Maaşı

SGK ve İŞKUR, işsiz vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla her ay ödeme gerçekleştiriyor. İşsiz olan vatandaşların başvuruda bulunmaları halinde İŞKUR’dan işsizlik ödeneği alabiliyor. Ancak işsizlik maaşı hakkından yararlanabilmek için bazı şartların sağlanmış olması gerekiyor. Belirlenen şartlara sahip olan işsizler, yine belirlenen sürelerde işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabiliyor?

İşsizlik maaşını alabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. İŞKUR işsizlik maaşından faydalanabilmek için kişinin kendi isteği dışında işten ayrılmış olması gerekiyor. Ayrıca işten çıkartılan kişinin, işten ayrılmadan önceki son 120 gün boyunca kesintisiz şekilde sigortalı olarak çalışma gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Son 3 yıl içerisinde de minimum 600 günlük işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan işsizler, İŞKUR’a başvuruda bulunarak işsizlik maaşı almaya başlayabiliyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınabilir?

İşsizlik maaşı, işsiz olan vatandaşların yeni bir iş bulana kadar maddi destek alabilmesi amacıyla veriliyor. Bu nedenle işsizlik maaşı belirli sürelerle sınırlıdır. İşsizlik maaşının ne kadar süre alınacağı ise kişinin ödediği prim gün sayısına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre son 3 yılda;

  • 600 gün prim ödemesine 6 ay,
  • 900 gün prim ödemesine 8 ay,
  • 1080 gün prim ödemesine 10 ay,

İşsizlik maaşı veriliyor.

2022 İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı 2022 asgari ücret zammı ile birlikte artış yaşadı. İşsizlik maaşı hesaplaması, çalışanın son 4 aylık prime esas kazancı üzerinden günlük ortalama brüt kazancın %40’ı alınarak, hesaplanmaktadır. 2022 yılında en düşük işsizlik maaşı 2.137 TL, en yüksek işsizlik maaşı 4.272 TL oldu.