Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının getirdiği durgun ekonomiyle mücadele eden Türkiye’de işsizlik oranları da hızla artmaya devam ediyor. Yaşanan işsizlik artışlarına karşı İŞKUR tarafından işsizler için yepyeni iş olanakları sunuluyor. Ayrıca İŞKUR tarafından “Toplum Yararına Programlar(TYP) uygulamasıyla işsizler için iş olanakları yaratılıyor. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP başvuru şartları neler? İŞKUR TYP ile ne kadar kazanılır?

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP veya tam adıyla İŞKUR Toplum Yararına Programlar, Türkiye genelinde işsizlik oranlarının yüksek olduğu bölge veya dönemlere ilişkin kamu hizmetlerini icra etmeyi içeren süreli istihdam programlarıdır. Bu programlarda görev alan kişiler belirli kamu hizmetlerinin icra edilmesini sağlar. Böylelikle hem işsiz olduğu dönemde geçimini sağlayabileceği bir kazanç imkanından yararlanır hem de bu süre boyunca çalışma disiplininden uzaklaşmaması sağlanıyor.

İŞKUR TYP uygulamaları kimi zaman doğrudan İŞKUR tarafından kimi zamanda özel bir yüklenici aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Talebin yüksek olması nedeniyle İŞKUR, adaylar arasında seçimi noter kurası ve liste yönetimiyle yapmaktadır. Bazı durumlarda %80 noter kurası, %20’de liste yönetimi ile seçim yapmaktadır.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR TYP Başvuru Şartları Neler?

İŞKUR’un Toplum Yararına Programlarına başvuru yapabilmek için belirli şartlar talep edilmektedir. Buna göre 2022 yılında İŞKUR TYP başvuru şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı olunması gelmektedir. İŞKUR’a kaydı bulunmayanlar İŞKUR e-şube kanalından veya 81 ildeki İŞKUR şubelerinden kolayca kaydını oluşturabiliyor. Bu şartın haricinde 18 yaşını doldurmuş olması, açık öğretim ve açık lise kurumları hariç olacak şekilde öğrenci olmamak gerekmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), emekli aylığı veya malul aylığı alınmıyor olması gerekiyor.

İŞKUR, bu şartların haricinde programa kabul edilecek kişinin programdan elde edeceği gelir ile birlikte hanesindeki net kazanç miktarının asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmamasını beklemektedir.

İŞKUR TYP Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR TYP’ye katılım sağlayan herkes, haftalık 45 saatlik bir çalışma süreci geçirmektedir. 9 ay boyunca kesintisiz sürdürülen programı tamamlayan kişilerin 3 aylık bir ara verdikten sonra yeni bir programa başvuru yapabilme hakkı da bulunmaktadır. Bununla birlikte program süresi boyunca İŞKUR TYP ödemeleri 2022 net asgari ücret tutarı yani 5.500.35 TL olacak şekilde ödeme alabilmektedir.