İşsizlik oranlarında artış yaşanan 2022 yılında PTT’den dev personel alım müjdesi geldi. PTT tarafından daha önce açıklanan tam 55.000 personel alımına devam ediliyor. PTT’nin 2022 yılı sonuna kadar 55.000 yeni personel istihdamı sağlama hedefinde ilerlemeye devam ediliyor. Peki PTT işe alım şartları neler? PTT işe alım ilanlarına kimler başvurabilir? PTT işe alım ilanları nereden takip edilir? PTT işe alım başvurusu ne zaman yapılır? Gibi PTT yeni personel alımına dair merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde!

PTT’den 55.000 Yeni İstihdam

2021 yılında 15.000 yeni personel istihdamı sağlayan PTT, 2022 yılına girerken 55.000 yeni personel alım hedefini duyurmuştu. İşsizlik oranlarında ciddi artışların yaşandığı bu dönemde PTT, Türkiye genelinde 55.000 yeni personel alımı gerçekleştirecek. Yıl boyunca belirli dönemlerde gerçekleştirilecek personel alımlarıyla tek seferde değil, ihtiyaca göre personel alımı gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

PTT tarafından duyurulan 55.000 yeni personel alımına ilişkin ilanlar yıl boyunca devam yayınlanmaya devam edecek. PTT insan kaynakları departmanı tarafından ülke genelinde kurum müdürlük ve şubelerinde tespit edilen açık pozisyonlar için PTT personel alımı ilanı yayınlanacak. PTT resmi web sitesi üzerinden yayınlanacak bu yeni personel alım ilanları takip edilerek, uygun şartlara sahip olanlar başvuru yapabilecek.

PTT tarafından yapılacak personel alımlarında PTT sözlü sınavda gerçekleştirilmektedir. Başvurusu onaylanan kişiler daha sonra duyurulacak tarihlerde sınava katılım sağlamak zorundadır.

PTT İşe Alım Şartları Neler?

Devlet kurumu olan PTT’de iş başvuru yapılabilmesi için temel olarak devlet memuru olmayı engelleyebilecek hiçbir koşula sahip olunmaması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından yasaklı olmamak, suç kaydına sahip olmamak, erkek adaylar için askerlik ilişiğinin olmaması gibi temel şartlar aranmaktadır.

Bunun dışında PTT tarafından ilgili pozisyonlara yönelik olarak bazı özel eğitim ve tecrübe şartları da talep edilebilmektedir. Bu şartlar gerçekleştirilecek PTT personel alım ilanının detaylarında ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bu nedenle PTT tarafından yayınlanan güncel personel alım ilanı şartlarının ve maddelerinin iyice okunarak, başvuruların yapılması gerekmektedir.