İstanbul'un en önemli cazibe merkezlerinden birisi olan Beyoğlu, köklü tarihi, pasajları ve köklü iş yerleri ile en gözde yerlerden birisi olarak bilinir. Ancak son zamanlarda maalesef Beyoğlu artık eski Beyoğlu olma halinden fersah fersah uzaklaşmaya başlamış durumda. Bilinen birçok eski iş yeri kapanıyor, pasajlar şekil değiştiriyor ve hatta alışveriş merkezlerine dönüşüyor. Yüzyıllık hatta iki yüz yıllık dükkanlar kepenklerini kapatarak yerlerini yeni yerlere bırakarak koca bir tarih aslında yok oluşa doğru sürükleniyor. Son olarak yine Beyoğlu'nda bulunan ve tam 212 yıllık Lebon Pastanesi de kepenklerini kapatan dükkanlar arasına girdi. İşte detaylar!

İstanbul'un En Eskilerindendi

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve ardı ardına gelen iş yeri kapanmalarının belki de en çok görüldüğü yerlerden birisi de İstanbul'dur. Ülkenin ticaret ve sanayi merkezi olan İstanbul'da son ekonomik krizle birlikte bir çok işyeri kepenk kapattı. Kentte bu kapanmaların en çok görüldüğü yerlerden birisi ise yüzyıllardır İstanbul'un kalbinin attığı Beyoğlu'nda yaşanıyor. Yüzyıllık iş yerleri birçok badireye dayandıktan sonra artık son ekonomik krizle yavaş yavaş kepenklerini müşterilerine kapatmaya başladılar. İstanbul'un tarihi pastanelerinden birisi olan Lebon Pastanesi de maalesef Beyoğlu'nun kepenk kapatan işyerlerinden birisi. Tam 212 yıldır faaliyet gösteren ve Beyoğlu'nda bulunan Lebon Pastanesi de sonunda krize boyun eğdi ve müşterilerine veda etti.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

212 Yıl Sonra Kapandı!

1810 yılında ticari faaliyetine başlayan Lebon Pastanesi, 212 yıllık faaliyet sürecinin sonunda kepenklerini müşterilerine kapatmak zorunda kaldı. Beyoğlu'nun simge mekanlarından olan ve 212 yıldır faaliyet gösteren Lebon Pastanesi, 1810 yılında Edouard Lebon tarafından kurulmuştu. 1985 yılında pastaneyi alan Abdurrahman Cengiz ve Şakir Ekinci 1985'ten bu yana faaliyet gösteriyordu. Ancak yeni kira ücretini karşılayamayan pastane 212 yılın ardından 29 Ekim'de kepenklerini kapatmak zorunda kaldı. Libon Pastanesi'nin ortaklarından birisi olan Abdurrahman Cengiz, pastanenin hikayesini şu şekilde anlattı: "Lebon 1810 yılında Beyoğlu'nda pastanesini açıyor. 1940'lı yıllarda ilk açıldığı yer satın alınınca, Lebon da yine İstiklal Caddesi'nde farklı bir binaya taşınıyor. 1972 yılında ise kapanıyor. Lebon markasını alabilmek için 2 sene uğraştım. Sonunda 1985 yılında patentini aldım. 38 yıla yakın bu markayı yüksek seviyeye çıkarmaya çalıştım. Benim temennim markanın devam etmesiydi ama olmadı."