Hatırlanacağı üzere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa'nın Strasburg kentinde düzenlenen kongrede 31 Mart seçimlerinin iptaline ilişkin bazı siyasi eleştirilerde bulunmuştu. Bu eleştiriler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İmamoğlu için "Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” demişti. Bunun ardından da İmamoğlu Soylu'ya cevap vermiş ve verdiği cevap üzerinden de hakkında zincirleme hakaret iddiasıyla dava açılmıştı. Savcının, İmamoğlu için hapis ve siyasi yasak talep ettiği davada bugün bir karara varılamadı ve dava 14 Aralık tarihine ertelendi. İşte haberin detayları!

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

'Ahmak' Tartışması Yargıda

Ekrem İmamoğlu'nun 30 Ekim 2019 tarihinde Fransa'nın Strasburg kentinde 31 Mart seçimlerinin iptaline ilişkin yapmış olduğu siyasi eleştirinin ardından İçişleri Süleyman Soylu bu eleştiriye cevap vererek "Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikayet eden ahmağa söylüyorum; bunun bedelini bu millet sana ödetecek” demişti. Bu yanıtın ardından İmamoğlu da bu sözlere yanıt olarak “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ve dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” yanıtı vermişti. İmamoğlu'nun bu cevabından sonra ise YSK, İmamoğlu'nun 'ahmak' ifadesiyle kendilerine kastettiğini ileri sürerek suç duyurusunda bulunmuştu. Konu hakkında yürütülen dava sürecinde ise bugün yapılan duruşmada Savcılık İmamoğlu hakkında siyasi yasak ve hapis cezası talep etti. Bir sonraki duruşma ise 14 Aralık tarihine ertelendi.

Hapis Cezası İstendi

Süren mahkemede Savcılık makamı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında siyasi yasak ve bunun yanı sıra Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' iddiasıyla 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Ancak bugün görülen duruşmanın ardından mahkeme 14 Aralık tarihine ertelendi. İmamoğlu hakkında 2019'da iptal edilen İstanbul yerel seçimlerinin ardından YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılmış olan dava Kartal'da bulunan Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Özellikle İstanbul'un Kartal ilçesinde geniş güvenlik önlemleri altında yapılan duruşma nedeniyle gün içinde ilçe genelinde toplanma yasağı ilan edildi.