İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), İstanbullulara önemli kampanyalar sunmaya devam ediyor. Özellikle İBB’nin son kampanyasıyla birlikte İstanbulkart sahipleri, toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyor. Dönem dönem yaptığı İstanbulkart kampanyalarıyla büyükşehir belediyesi, İstanbullara ücretsiz şehir içi seyahat imkanı sağlıyor. İBB tarafından duyurulan son İstanbulkart kampanyasıyla, toplu taşımadaki ilk geçiş ücretsiz oluyor. Peki İstanbulkart ücretsiz geçiş kampanyasından kimler, nasıl faydalanabiliyor?

İstanbulkart’ta İlk Geçiş Ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), 2022 yılının son çeyreğinde de İstanbullulara, toplu taşımada ücretsiz geçiş imkanı veriyor. İBB tarafından düzenlenen yeni İstanbulkart kampanyası sayesinde İstanbulkart sahipleri ilk toplu taşıma geçişlerini ücretsiz yapabiliyor. İBB İstanbulkart ücretsiz geçiş kampanyasından yararlanmak için tek yapılması gereken ise kişiselleştirme işlemi olarak açıklandı.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

İstanbulkart ilk geçiş ücretsiz kampanyasından yararlanabilmek için “İstanbulkart Kişiselleştirme” işleminin tamamlanması gerekmektedir. Kampanyadan faydalanabilmek için İstanbulkart kişiselleştirme işleminin 18.07.2022 tarihinden sonra satın alınan İstanbulkartlar için yapılması gerekiyor. Bu tarihten önce alınan İstanbulkartlar için kampanyadan yararlanılamamaktadır.

Bu çerçevede İstanbulluların, 18 Temmuz’dan sonra aldıkları İstanbulkart’ına ilk defa kişiselleştirme işlemi yapması gerekiyor. İlk defa kişiselleştirme işlemini 18 Temmuz’dan sonra yapanlar, toplu taşımada yapacakları ilk geçişi ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyor.

Kampanya kapsamında kişiselleştirme işlemi tamamlanan İstanbulkart ile yapılacak ilk geçiş ücreti ödemesi otomatik olarak iade edilecek. İade işlemi İBB toplu taşımadaki tam tarife ücretlendirmesi 7.67 TL üzerinden yapılacak. Ayrıca yapılan İstanbulkart iadesi talimat olarak yüklenecek. Bu nedenle iadenin tamamlanabilmesi için ilgili İstanbulkart’ın ödeme veya yükleme noktalarına okutulması gerekiyor.

İstanbulkart Kişiselleştirme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart kişiselleştirme işlemleri elektronik ve mobil ortamdan yapılabiliyor. İstanbulkart sahipleri, kişiselleştirme işlemini İstanbulkart Mobil uygulamasından yapabiliyor. Uygulamada “Kartlarım” kısmından “Kart Ekle” seçeneğine tıklaması gerekiyor. Bunun dışında İstanbulkart kişiselleştirme işlemleri “kisillestirme.istanbulkart.istanbul” adresinden de aynı adımlar izlenerek gerçekleştirilebiliyor.

Kampanyadan yararlanabilmek için mobil veya web üzerinden İstanbulkart “Açık Rıza Tercih” düzenlemesinin/onayının yapılması da gerekmektedir. Bu şartları tamamladıktan sonra ise “Ticari elektronik iletişim izni” verilmesi gerekiyor. Söz konusu işlemleri tamamladıktan sonraki yapılacak ilk toplu taşıma geçişinde ödenecek tutar, otomatik talimat olarak İstanbulkart’a geri yüklenmektedir.