İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), önemli bir olaya daha imzasını attı. Britanya’nın başkenti olan Londra’da yapılan bir müzayedede satışa çıkartılan, Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in resmedildiği madalyonu, 38 bin sterline yani 817 bin 898 TL'ye satın aldı. Madalyon dünyada yalnızca dört tane bulunuyor. İşte haberin detayları!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Haliç'te Sergilenecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Londra’daki önemli sanat merkezlerinden Christie’s’de yapılan bir müzayededen önemli bir alım gerçekleştirdi. ‘İslam ve Hint Dünyaları Sanatı, Oryantal Kilimler ile Halılar’ isimli müzayedenin en özel parçası olan Fatih Sultan Mehmed’in resmedildiği madalyonu satın aldı. İtalyan ressam Constanza de Ferrara’nın İstanbul’da Fatih’i bizzat görerek tasarladığı eseri satın alan İBB, 540 yıllık madalyonu Haliç’te açılacak olan İstanbul Sanat Müzesi’nde sergileyecek. Madalyonun Fatih Sultan Mehmet'in portresi ile birlikte sergileneceği biliniyor. Madalyonun maliyetinin ise restorasyon sonrası turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Yerebatan Sarnıcı’yla karşılandığı açıklandı.

Madalyon Evine Dönüyor!

Fatih Sultan Mehmet'in madalyonunun alınmasının ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından madalyonun evine geri döndüğünü açıkladı. İmamoğlu yapmış olduğu açıklamada; "Üzerinde‘Bizans İmparatoru Muhammed’ yazan ve dünyada sadece dört adet bulunan bu kıymetli madalyon evine dönüyor. İBB, bugün İngiltere’de müzayedeye çıkan eseri satın almıştır.” dedi. Fatih’in 1481 yılında ölmesinin ardından Napoli’de bronzdan dökülen madalyonun üzerinde, ‘Osmanoğlu ve Bizans İmparatoru’ ibaresi yer alıyor. Madalyonun resmi için Fatih’in talebi üzerine Rönesans döneminin ünlü sanatçılarından Constanza de Ferrara, Napoli kralı tarafından İstanbul’a gönderildi. Ferrara ise, 1464-1475 yıllarında İstanbul’a gelerek Fatih’i bizzat görüp, madalyonda kullanılacak portreyi çizdi. Sanatçı Fatih’in ölümüne kadar da İstanbul’da kaldı. Yurda geri dönen madalyonun ön yüzünde Latince‘Bizans İmparatoru Osmanoğlu Sultan Muhammed 1481’ yazarken, arka yüzünde ise ‘Asya’nın Ve Yunanistan’ın Hükümdarı Muhammed’in At Üzerinde Seferde Portresi’ yazılı. Madalyonun şu ana kadar New York’taki Metropolitan ve Oxford’daki Ashmolean ile Londra’daki Victoria ve Albert müzelerinde olmak üzere sadece üç örneği var. Daha şehzadeliği döneminde madalyon yaptırmaya başlayan Fatih’in bu madalyonu, ince işçiliğiyle diğer benzerlerinden ayrılıyor. Diğer madalyonlarla karşılaştırıldığında daha ayrıntılı olan madalyonda Fatih at biner biçimde tasvir edilmiş.