İstanbul Büyükşehir Belediyesi işe alımlarla ilgili birkaç defa gündeme gelmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalarla konu gergin bir hale gelmişti. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işe alımlarla ilgili ayrıntılı bir inceleme başlatılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan inceleme tamamlanarak raporun teslim edildiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Bu ne aymazlık, bu ne kibir! “ diyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ ya tepki gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İBB ile İlgili Raporu Tamamladı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan inceleme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tüm bağlı kuruluşları kapsayacak şekilde yapıldı. İncelemenin tamamlanmasının ardından hazırlanan rapor teslim edildi.
Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 'İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İBB ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik hazırlanan tevdi raporu Cumhuriyet Başsavcılığımızın memur ve özel soruşturma bürosuna teslim edilmiştir' denildi.

Ekrem İmamoğlu' ndan ilk tepki: "Ok yaydan çıkmıştır"

Konuyla ilgili olarak İBB başkanı Ekrem İmamoğlu kanadından da açıklamalar geldi. İmamoğlu “ Uydurma bir terör soruşturmasının savcılığın başvurması hali. Birkaç gün önce malum bakan çıkıp ' şöyle olursa görevden almam, bu hallerde görevden alırım ' dedi. Bu ne kibir, bu ne aymazlık “ dedi.

Açıklamanın devamında “ Ben samimiyetle söyledim İstanbullu olarak, İstanbul'un hizmetinde olmaktan gurur duyan biri olarak söylüyorum. Bu kişi Gaziosmanpaşa'da gidip kahve, çay içecek kahvehane bulamayacak. Doğduğum toprakların insanı olarak söylüyorum Trabzon Of'ta selam verecek adam bulamayacak. Ben milletimin vicdanını biliyorsam, o vicdan yoksunu akıldan çıkan bu sözlerden sonra gelecekle ilgili tarifim net. Ben hangi köye gitsem o eve misafir olacağımı biliyorum. Bu tür işlere başvurması nafile, ok yaydan çıkmıştır. Bu memlekette değişim olacaktır. “dedi.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu, dün akşam TELE1 kanalında ki canlı yayında İBB' ye yönelik bir terör soruşturması yürütüldüğünü ve savcılığın hazırladığı 500 sayfalık iddianameyi teslim ettiğini ileri sürmüştü.  Mollaveisoğlu, operasyonun İBB'ye kayyum atamaya yönelik olduğunu ve İmamoğlu'nun kurmaylarıyla birlikte bu adıma karşı ne yapacağını konuşmak üzere görüştüğünü söylemişti.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Mollaveisoğlu' nun bu iddiasına yanıt veren İmamoğlu' nun danışmanı Murat Ongun, savcılığın hazırladığı bir iddianame olmadığını, İçişleri bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporun savcılığa teslim edildiğini açıklamıştı. Ongun şu bilgileri aktarmıştı: “ Bize gelen duyumlara göre geçen pazartesi günü 500 küsur sayfalık rapor savcılığa gönderildi. Bu iddianame değil. Şimdi ne olacak? Savcılık bu 500 küsur sayfalık raporu inceleyecek. İki seçenek var. Ya kovuşturmaya gerek yok diyecek ve konuyu kapatacak ya da evet suç unsurları var diyecek ve iddianame hazırlayacak. Savcılık incelemesinin ardından hukuki süreç belli olacak. “