İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik sosyal yardımlar devlet kurumlarının yanı sıra belediyeler tarafından da sağlanıyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde belediyeler tarafında her yıl vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. Büyükşehir belediyeleri, kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yıl boyunca sosyal yardımlar yapıyor. Peki belediye yardımları nasıl alınır? Kimler belediye yardımı alabilir? İşte detayları!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), dünya genelindeki çok sayıdaki devletten daha büyük bütçesiyle her yıl kent genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara maddi ve ayni yardımlar sağlamaktadır. İBB tarafından yürütülen çok sayıda sosyal yardım programı bulunuyor.

2022 yılında özellikle Pandemi ve hayat pahalılığı karşısında ekonomik olarak zorlanan ihtiyaç sahipleri için yeni sosyal yardımlar açıklandı. Bu kapsamda 2022 yılında İBB tarafından uygulanan sosyal destek programları arasında “Tersine Göç Hizmeti”, “Sosyal Destek İstanbul Kart”, “Halk Süt”, “eşya desteği”, “Genç Üniversiteli Desteği” ve “Sen Oku Diye Eğitim Desteği” şeklinde programlar bulunuyor. Bu sosyal yardım programlarıyla İstanbul genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşların hayatlarının her alanındaki ihtiyaçları konusunda destek sağlanıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İBB sosyal yardım programlarına başvuru için mutlaka ihtiyaç sahibi olunduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Bunun için asgari ücretin 3’te 1’inden daha düşük hane gelirine sahip olunması da en temel şartlardan birisidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Şartları

Başkent Ankara’da büyükşehir belediyesi tarafından sunulan sosyal yardımların kapsamı 2022 yılında genişletildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında kentte tespit edilen ihtiyaç sahipleri için ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2022 yılında “6 Milyon Tek Yürek”, “Gıda ve Temizlik Yardımı”, “Kira Yardımı”, “Yakacak Yardımı”, “Giysi Yardımı” ve “Eğitim Yardımı” şeklinde programlar uygulanmaktadır. Bu programlar muhtarlar veya SYDV tarafından tespit edilmiş ihtiyaç sahibi olunması şartı bulunmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Türkiye’nin en büyük 3.şehri olan İzmir’de büyükşehir belediyesi tarafından, kentteki ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak çok sayıda sosyal yardım uygulanmaktadır. Bu kapsamda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gıda paketi, nakdi bayram yardımı, ulaşım kartı desteği, süt kuzusu projesi, giyim, eşya ve yakacak yardımı gerçekleştirilmektedir.