Sosyal devlet ilkeleri gereğince devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak çok sayıda sosyal destek programı sunuluyor. Devletin destek programlarının yanı sıra belediyeler tarafından da ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımlar yapılıyor. Belediyelerin yaptığı sosyal yardımlarla kentteki ihtiyaç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarının karşılanması sağlanıyor. İşte 2022 yılında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehir belediyeleri tarafından sunulan sosyal yardımlar!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Dünyanın pek çok ülkesinden daha büyük ekonomisi bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), 2022 yılında da kentteki ihtiyaç sahiplerini unutmuyor. Büyükşehir belediyesi tarafından 2022 yılında dar gelirli vatandaşlara yönelik çok sayıda ayni ve nakdi yardım yapılıyor.

İBB sosyal yardımlarından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. İBB tarafından sunulan sosyal yardım programlarından yararlanabilmek için ihtiyaç sahibi olduğunun belgelenmesi gerekmektedir. Bunun için SYDV tarafından maddi desteğe muhtaç yani dar gelirli olunduğunun belirlenmesi gerekmektedir.

İBB Sosyal Yardım Programları Neler?

İBB tarafından sunulan sosyal yardımları ayni ve nakdi olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda 2022 yılında sürdürülen İBB sosyal yardımları arasında Sosyal Destek İstanbulkart Kart, Halk Süt Desteği, eşya desteği, Genç Üniversiteli Desteği, Sen Oku Diye Eğitim Desteği, giyecek desteği, kira desteği gibi hayatın her alanını kapsayan sosyal destekler yapılmaktadır. İBB gıda desteği kapsamında kentteki ihtiyaç sahibi vatandaşların temel mutfak ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi, özellikle Pandemi yasakları ile birlikte kentte sunduğu sosyal desteklerinin kapsamını genişletti. Daha fazla Ankaralının ihtiyaç sahiplerine yönelik sosyal yardım uygulamalarından yararlanabilmesini sağladı. Bu kapsamda ABB tarafından ayni ve nakdi yardımlar yapılıyor. Büyükşehir belediyesi tarafından “6 Milyon Tek Yürek” sosyal yardım kampanyası sürdürülüyor

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Bunun haricinde “Başkent Kart”, “Kömür Yardımı”, “Gıda Kolisi Yardımı”, “Kira Yardımı”, “Giyecek Yardımı” gibi çok sayıda sosyal destek yardımı yapılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine en fazla yardımcı olan belediyeler arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi dikkat çekiyor. İzmir’de ihtiyaç sahibi vatandaşlar için büyük belediyesi tarafından “Gıda Paketi Yardımı, “Nakdi Bayram Yardımı”, “Ulaşım Kartı Desteği”, “Giyecek Desteği”, “Eşya Desteği”, “Yakacak Yardımı”, “Süt Kuzusu Projesi” gibi çok sayıda sosyal yardım programı uygulanmaktadır.