Ekonomik krizin derinleşmesini talip eden süreçte, tüm kurumların sağladığı desteklerle ilgili araştırmalar da yoğunlaşmaya devam ediyor. Ülkemizin en büyük iki şehri olan İstanbul ve Ankara, 20 milyonu aşan nüfuslarıyla, ülke nüfusumuzun 4’ te 1’ ini oluşturuyorlar. Dünyanın birçok ülkesinden büyük bütçelere sahip belediyeleriyle, İstanbul ve Ankara, sosyal destekler konusunda da yoğun şekilde destekler sunuyorlar. Bu kapsamda yaptığımız araştırmalarla, İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerinin sunduğu destek programlarını inceledik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları

İBB, geniş kapsamlı ve ihtiyaç sahibi kişilere nakit ve ayni olmak üzere devamlı ya da tek seferlik destekler sunuyor.
İhtiyaç sahipliğine göre sunulan destekler arasında Gıda ve erzak, Kömür, odun vb. yakacak, Giysi, Mobilya ve eşya, Bebek bezi ve bebek maması, Yeni doğan bebek paketi desteği, Engelliler için yapılan yardımlar, Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar, Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar, Afetzede vatandaşlar için sunulan yardımlar, Günlük sıcak yemek dağıtımı, Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı, Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı, Sen Oku Diye eğitim yardımı, Genç Üniversiteli Yardımı, Sağlık, Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı, Evde yaşlı bakım hizmeti, Askıda Fatura Projesi kapsamında fatura desteği, Öğrenciler için kırtasiye, Öğrenciler için eğitim ve burs desteği, Kira desteği, tersine göç desteği kalemleri bulunuyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Belediyenin yardımlarından faydalanabilmek için resmi web platformu aracılığıyla veya ALO 153 hattını arayarak başvuru yapabiliyorsunuz. Doğrudan belediyeden de başvurular kabul ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardımları

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kamu hizmetinin ana amaçlarımdan biri olan toplum faydası oluşturma yaklaşımını en iyi şekilde gösteren belediyelerden biri durumunda. Her yıl daha fazla arttırılan bütçeyle sosyal destek projeleri çeşitlendiriliyor. Her kesimden ihtiyaç sahibine ulaşacak desteklerin hazırlandığı projelere, hemen her Ankaralı tarafından kolayca ulaşılabiliyor. Daha önce desteklerin yapıldığı başvuru noktaları, şehir genelinde 4 adetken, özellikle salgın dönemi boyunca başlayan arttırma çalışmasıyla şu anda başvuru noktası sayısı 36 taneye çıkarılmış durumda.

Belediye tarafından sunulan destekler sürekli gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımları, eğitim yardımları, giysi yardımları, eşya yardımları, günlük ekmek ve et desteği gibi temel ihtiyaç destekleri bulunuyor. Bunların yanı sıra kira desteğinden, Ankaralının oluşan tüm ihtiyaç türlerine belediye tarafından çeşitli şekillerde destekler sunuluyor.