Son dönemlerdeki göçmen krizi ve Türkiye sınırlarında yaşananlar üzerine İstanbul’un çeşitli noktalarına, mültecilerin bu durumlarına ilişkin pankartlar asıldı. "Hudut Namustur’ yazılı pankartı asan 6 üniversiteli genç olayın ardından gözaltına alındı. Emniyette gözaltı işlemleri gerçekleştirilen gençler ifadeleri alındıktan sonra savcılıktan serbest bırakıldılar. Gençler hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı konuldu. 

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!

Öfkeli Genç Türkler

hudut

Kendilerini Öfkeli genç Türkler olarak tanımlayan gennçler bu imza ile İstanbul'un çeşitli noktalarında Hudut Namustur imzalı pankart astılar. Pankart astıkları tespit edilen Semir Y., Ahmet Ç., Ersin A., Mert G., Yavuz A. ve Hüseyin B. isimli üniversite öğrencileri emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildiler. Gözaltı sürecinde ifadeleri alınan gençlerden birisinin telefon rehberindeki incelemeler sonrasında rehberde "Pimapenci reis" ismi ile kayıtlı bir numara teşhis edildi. Bu numarayı araştıran polislerin "Elebaşınız bu mu? Direktifleri bundan mı alıyorsunuz?" diye sordukları ve bu soruya yönelik de "Yok abi pimapenci bu" dediği öğrenildi. 

Siyasi Partilerden Destek

ö

Konuya dair tepkilerini dile getiren siyasisler de egençlerin yanında yer aldılar. CHP milletvekili Tuncay Özkan, "Türkiye bunu da gördü: 'Hudut Namustur' pankartı suç oldu. Sınırlarımızı koruyamayanlar, sınırlarımızın korunması isteyen gençleri gözltına aldırdı" dedi. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da aynı şekilde tepkisini göstererek "Hudut namustur yazan öfkeli genç Türkler gözaltında. Hudut namus değil midir? Bunu yazanlar genç değil midir? Türk değil midir?" ifadelerini kullandılar.