İstanbullular, toplu taşımada ücretsiz geçiş yapabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) yeni İstanbulkart kampanyası sayesinde İstanbullular, 10 geçişten 1 tanesini ücretsiz yapabiliyor. İBB’ye bağlı toplu taşıma araçlarında QR kod ile ödemeyi kullananlar 1 adet ücretsiz geçiş imkanından yararlanabiliyor. İşte İBB’nin İstanbulkart QR kod ile geçişte 1 adet ücretsiz geçiş kampanyasının detayları!

İstanbulkart’ta QR Dönemi Başladı

İstanbulluların, toplu taşıma kullanımında karşılaştıkları en temel sorunlardan birisi de fiziki İstanbulkart’ında bakiye olmaması sorunuydu. İBB iştiraki Belbim tarafından uygulamaya alınan İstanbulkart Mobil uygulamasındaki QR kod ile geçiş sistemi, İstanbullulara büyük kolaylık sağlıyor. Kent genelinde QR kod ile geçiş sisteminin yaygınlaştırılması için İstanbulkart’a özel kampanyalar düzenleniyor. Kampanya kapsamında İstanbullular toplu taşıma araçlarında QR kod ile geçiş yaptıklarında 1 adet ücretsiz geçiş hakkı kazanıyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

İstanbulkart 1 Adet Ücretsiz Geçiş Kampanyası

İBB tarafından düzenlenen yeni İstanbulkart kampanyası kapsamında İstanbullular, QR kod ile yapacakları geçişlerin 10 tanesinden 1 tanesini ücretsiz olarak yapabiliyor. Kampanya 29.08.2022 ile 29.09.2022 tarihleri arasında geçerlidir. Bu tarihler arasında İstanbullular, İstanbulkart Mobil uygulamasında bulunan QR kod ile geçiş sistemini kullanarak, ücretsiz geçiş hakkından yararlanabiliyor.

Kampanya kapsamında İstanbulkart Mobil uygulaması üzerindeki QR kod ile geçiş sistemini kullanarak yapılacak 10 toplu ulaşım ödemesinden 1 tanesi dijital İstanbulkart’a iade ediliyor. Kampanyada İstanbul toplu ulaşım geçiş ücretleri değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle de kampanya kapsamında koşulları yerine getiren İstanbulkart sahibinin alacağı iade tutarı da değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre İstanbulkart QR kod ile geçişte ücret iadesi “Dijital öğrenci kart” sahiplerine 3.74 TL, öğretmenlerin İstanbulkart’ına 5.49 TL, standart İstanbulkart’a ise 7.67 TL tutarında iade gerçekleştiriliyor.

İstanbulkart QR kod ile geçiş sistemi “Marmaray”, “otobüs”, “metrobüs”, “metro” ve “şehir hatları” için kullanılabilmektedir. Bu toplu taşıma araçlarında yapılacak 10 QR kod ile ödemenin 1 tanesi iade ediliyor. Ücretsiz İstanbulkart sahiplerinin dijital kart tanımlaması bulunmadığı için söz konusu 1 adet ücretsiz geçiş hakkı kampanyasından yararlanamamaktadır. Kampanyadan yararlanabilmek için daha önce İstanbulkart kişiselleştirme işleminin tamamlanmış olması ve açık rıza tercihlerinin güncellenmiş olması gerekmektedir.