İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şehir içi ulaşımda dijital altyapısını geliştirmeye devam ediyor. İstanbullulara şehir içi ulaşımda kolaylık sağlayacak yeni uygulamalara imza atan İBB, toplu taşımada QR kod dönemini başlattı. İstanbulkart sahipleri artık fiziksel kart olmadan kolayca telefonlarını kullanarak, toplu taşıma araçlarını kullanabilecek. Üstelik QR kod ile yapılan toplu taşıma kullanımlarında ücretsiz geçiş hakkından da faydalanılabilecek.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

İstanbul’da Ücretsiz Toplu Taşıma Kullanımı

İstanbul’da toplu taşıma sisteminde kullanılan altyapı geçmişten beri sürekli değişimlere maruz kaldı. Uzun yıllar bilet sistemiyle işleyen toplu ulaşım sistemi, daha sonra akbil sistemini kullanmış ve son olarak bugün İstanbulkart ile çalışıyor. İstanbulkart ile pratik geçiş imkanı getirilmiş olsa da yetersiz bakiye ve bakiye yükleme gibi pek çok problem gün içerisinde İstanbullulara sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle İBB tarafından toplu taşıma araçlarında dijital İstanbulkart sistemine geçiş yapılmaya başlandı. Böylelikle artık İstanbullular, sadece NFC destekli cep telefonlarında kullandıkları İstanbulkart mobil uygulamasıyla ödeme yaparak, geçiş yapabiliyor.

İstanbulkart QR ile ödeme sisteminin kullanımının yaygınlaştırılması maksadıyla İBB tarafından 10 geçişe, 1 geçiş ücretsiz kampanyası düzenleniyor. Kampanya kapsamında 10 defa İstanbulkart QR ile ödeme yapan İstanbullular, 1 adet ücretsiz geçiş hakkı kazanıyor.

10 QR Kod Geçişine 1 Geçiş Ücretsiz

İstanbulkart Mobil uygulamasında QR kod ile öde özelliğini kullanan İstanbullular 10 geçişe, 1 ücretsiz geçiş hakkı kazanıyor. Kampanya kapsamında geçiş tutarı üzerinden maksimum 5.48 TL olacak şekilde 1 geçiş tutarı hediye olarak kazanılabiliyor. Kazanılan hediye geçiş tutarı direkt olarak QR kod ödemesi gerçekleştirilen dijital İstanbulkart’a yüklenmektedir.

Dijital İstanbulkart kullanıcıları, İstanbul genelinde metrobüs, otobüs, metro ve Şehir Hatları’nda gerçekleştireceği QR kod ile geçişlerde kampanyadan faydalanabiliyor. Ücretsiz İstanbulkart kullanıcıları bu kampanyadan faydalanamıyor. Toplu taşıma araçlarında NFC destekli akıllı cep telefonu üzerinden QR kod ile ödeme yapılabiliyor. Bu QR kod ile yapılan ödemesi 10 defaya ulaştığında 1 adet hediye kazanılıyor. Bu sayede İstanbullular şehir içi ulaşım araç ve sistemlerinde ücretsiz geçiş hakkından faydalanabiliyor.