Ekonomide yaşanan sıkıntılar, son dönemde işsizlik oranlarında ciddi artışların yaşanmasına neden oluyor. Bu dönemde işsizlik oranlarının artmasıyla birlikte İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşına olan talepte artış yaşadı. Son dönemde işsizlik maaşına olan ilginin artmasıyla birlikte gündemden düşmemesine neden oluyor. İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşının nasıl alınabileceği merak ediliyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? İŞKUR işsizlik maaşı şartları neler? 2022 İŞKUR işsizlik maaşı nedir?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR, işsiz kalan sigortalılara yönelik olarak maddi destek sağlamak amacıyla geçici süreyle işsizlik maaşı bağlamaktadır. İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. İŞKUR, iş sözleşmesi sona erdirilen ve belirlenen şartlara sahip olan kişilere yönelik olarak belirli süreyle maaş başlanmaktadır.
İŞKUR işsizlik maaşı desteği sayesinde sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar maddi destek alabilmeleri sağlanmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşına başvuruda bulunabilmek için kurum tarafından belirlenen şartlara sahip olunması gerekiyor.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşından yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. İŞKUR işsizlik maaşı şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı olunması gelmektedir. Bunun dışında mutlak suret ile kendi istek ve kusuru haricinde iş sözleşmesinin iptal edilmiş olması gerekmektedir. İŞKUR ayrıca hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olunması gerekliliği bulunuyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinden evvel ki son 3 yıl içerisinde minimm 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olması gerekiyor. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinden öncesinde 30 gün içerisinde İŞKUR birimleri aracılığıyla başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru işlemleri şahsen veya elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

2022 İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR işsizlik maaşı 2022 yılında artış yaşadı. Bu kapsamda 2022 yılında işsizlik maaşı en düşük 2.1237 TL olarak uygulanıyor. Bunun dışında 2022 yılında uygulanan İŞKUR işsizlik maaşı orta seviye için 1.688.91 TL olarak uygulanıyor. 2022 yılında en yüksek 2.840.28 TL olarak uygulanmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı son 3 yıldır sigortalı olarak işsizlik sigortası ödemesini 600 gün yapan 180 gün, 900 gün yapana 240 gün ve 1080 gün yapana 300 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.