Ülkemizdeki pek çok kişi işsizlikle boğuşmaya devam ediyor. Vatandaşlar istedikleri gibi iş bulmakta zorlanırken bir de son zamların ardından işverenler de küçülmeye doğru gidiyor ve çalışanlarını işten çıkartmak zorunda kalıyor. Bu tip durumlarda ise mağdur olan kişiler çalışan vatandaşlar oluyor, ekonomik olarak her geçen gün biraz daha zorlanmaya başlayan kişilerin yardımına ise İŞKUR yetişiyor. İŞKUR, vatandaşlara ödediği işsizlik maaşı sayesinde kişilerin belli bir süre kendilerini geçindirebilmesinde yardımcı oluyor. Eğer sizler de yakın zaman içinde işten çıkartıldıysanız İŞKUR'un işsizlik maaşından faydalanabilir ve yeni bir iş bulana kadar kendi geçiminizi sağlayabilirsiniz.

İŞKUR’un İşsizlik Maaşı Nedir ve Kimler Faydalanabilir?

İŞKUR'un sunduğu işsizlik maaşı sayesinde, işinden kendi isteği dışında ayrılmak zorunda kalan kişiler bir süreliğine maddi destek alabiliyor. Bu aldığınız desteğin süresi ve tutarı sizin şu ana kadar ödenmiş olan SGK primlerine göre değişiklik gösteriyor. Ancak elbette İŞKUR'un işsizlik maaşından her vatandaş yararlanma şansına sahip olmuyor. Şartlar ise şu şekilde:

  • İŞKUR'un işsizlik ödeneği sadece kişinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kaldığı durumlarda geçerli. İstifa ederek işinizden ayrıldıysanız İŞKUR'dan işsizlik ödeneği alma şansınızı kaybediyorsunuz.
  • Ayrıca ayrıldığınız işinizde en az 4 ay çalışmış olmanız gerekiyor, 4 aydan kısa süre çalışan kişiler İŞKUR'un bu imkanından faydalanma şansını kaybediyor.

Eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız İŞKUR’un sunmuş olduğu işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz. Başvuru süresi ise, işinizden ayrıldıktan sonraki 30 gün için geçerli. Başvurular ise www.iskur.gov.tr adresinden ve İŞKUR Müdürlüklerinden yapılıyor.

Ne Kadar Süre İşsizlik Ödeneği Maaşı Alınıyor?

İŞKUR’un işsizlik maaşının süresi kişinin SGK'lı olarak çalıştığı zamana paralel oluyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli
  • 600 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 180 gün,
  • 900 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan vatandaşlara 240 gün,
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün işsizlik ödemesi yapılıyor.

İşsizlik Ödeneği Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR’un size vereceği maaş, aldığınız maaş ile paralel oluyor.

  • Son 4 ay asgari ücretle çalışan kişiler 2.130 TL ödeme alıyor,
  • Son 4 ay 4.100,00 TL ile çalışan kişiler 2.541 TL ödeme alıyor,
  • Son 4 ay 7.500.00 TL ile çalışan kişiler 4.260 TL ödeme alıyor.