Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Sözlük anlamıyla malulen, hasta bir biçimde, sakatlık nedeniyle anlamlarına gelir. Dolayısıyla Malulen Emeklilik, sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde, çalışmasına engel olabilecek hastalığı ve engeli bulunan kişiler için oluşturulmuş bir avantajdır. Buna göre maluller, normal çalışanlarda aranan emeklilik şartlarından daha farklı şartlarla emekli olabilirler.


Sağlık sorunu, iş kazası ve benzeri nedenlerle, iş gücünü en az %60 ve üzeri oranda kaybeden kişiler Malulen emekli olma hakkı kazanırlar. Bunun yanında yaşamını başkasının yardımına muhtaç şekilde sürdüren kişilerde de, prim ödeme günü şartı aranmaksızın malulen emekli olabilirler.


Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olabilmek için, öncelikle malullüğün nedeninin belgelenmesi gereklidir. Buna göre çalışma gücünü en az %60 düzeyinde etkileyen bir hastalık, iş kazası sonucu oluşan durum ya da sakatlanma oluşması gereklidir. Bu durumdaki kişilerde, en az 10 yıl sigortalılık süresine sahip olması gerekir. Yanı sıra en az 1800 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor.


Malulen emekli olmak isteyenlerin, malullük durumunu belgelendirmek ve SGK tarafından malul olduklarının onaylanması gereklidir. Bunun için SGK Müdürlüklerine dilekçe ile başvurmak gerekir. Başvuru sonrası işletilecek prosedür içerisinde, malullüğün sağlık kurumlarınca raporlandırılması bulunuyor.


Malulen Emekliler Ne Kadar Aylık Alıyor?

Malullük aylığı kısmi bir aylık olarak bağlanmaz, Emekli maaşlarının ödenmiş prim günü üzerinden oluşan hak kazanımlarıyla aynı şekilde değerlendirilir. Buna göre 4B sigortalıları için 9000 günden az ödenmiş primi olan sigortalılar, 9000 ödenmiş prim günü üzerinden emekli aylığı almaya hak kazanırlar. Benzer şekilde 4A sigortalıları için ödenmiş prim gün sayısı 7200 günden daha aşağıdaysa, 7200 prim günü üzerinden emekli aylığı almaya hak kazanırlar.


Malulen emeklilik için her hangi bir yaş sınırını doldurma şartı aranmaz. 2021 yılı için en düşük malulen emekli aylığı 1,500 TL olarak ödeniyordu. 2022 Yılı emekli maaş zamlarına göre bu rakam 1850 TL civarına yükseliyor. Malulen emeklilerin aylıklarına gelen zam netleşemese de, en düşük aylığın 1850 TL olması bekleniyor. Tüm SGK üyeleri maluller için özel olarak belirlenmiş bu avantajlardan gerekli koşullar oluştuğunda faydalanma hakkına sahipler.