İktidar karşısında muhalefet partilerinin kurduğu ittifak, “ 6’ lı Masa “ adıyla Türk siyasi tarihine geçti. İktidar kanadının 15 Temmuz sonrasında MHP ile Ak Parti’ nin birleşmesiyle oluşturduğu “ Cumhur İttifakı “ karşısında, iktidara karşı daha etkin muhalefet oluşturmak ve 20 yıldan fazladır seçim yenilgisi almayan Ak Parti’ yi yenebilmek için “ Millet İttifakı “ kuruldu.

Cumhurbaşkanı adayının ortak belirlenmesi ve top yekûn muhalefet edebilmek amacıyla bugüne kadar çok sayıda toplantı gerçekleştirildi. Ancak cumhurbaşkanı adayı konusunda henüz bir karar varamayan Millet İttifakı, İBB Başkanı İmamoğlu’ nun yargı dan çıkan hapis kararı sonrasında İyi Parti Genel başkanı Meral Akşener’ in gösterdiği dayanışma ve sarılma sonrasında ciddi ayrılık sesleri gelmeye başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Meral Akşener için “ İçişlerimize karışmamalı “

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş veya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için İyi Parti olarak destek vereceklerini açıklamıştı.
Dün Ankara’ da Televizyon temsilcilerine açıklamalar yapan Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’ in bu cümlesinin hatırlatılması üzerine, “ Bir parti başka bir partinin iç işlerine karışmamalı ” dedi.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Kemal Kılıçdaroğlu’ nun bu sözleriyse, İyi Parti kanadında çok güçlü tepki çekti. İyi Parti kurmayları tarafından yapılan açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu’ nun bu sözleri üzerine " Ekrem Bey ve Mansur Beyi ortak seçmedik mi? Biz ne CHP’nin iç işlerine karışıyoruz, ne de masada sorun üretiyoruz. ” dediler.

İyi Parti Rahatsız

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, sözü edilen bu açıklamanın İYİ Parti’ de etkili olan isimlere sordu. Sarıkaya, bugünkü köşe yazısında aldığı cevapları yazdı. İYİ Partililerden şunları aktardı: “Ekrem Bey ve Mansur Beyi ortak seçmedik mi? Şimdi çıkıp biz de ‘Adayları ortak belirleyip, ortak desteğimiz sonucu seçildiğini biliyorduk’ desek ne olur? ‘Haydi, buyurun buna bir cevap verin bakalım’ dersek bu iş nereye gider? Biz ne CHP’nin iç işlerine karışıyoruz, ne de masada sorun üretiyoruz.”
Sarıkaya köşe yazısında Altılı Masa’ nın geçen toplantısında Kılıçdaroğlu’nun, “Parti liderleri olarak hepimiz milletvekilliğinden feragat edelim ve seçilecek kişinin yanında cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev üstlenelim” önerisinde bulunduğunu ancak Akşener’in bu öneriye sıcak bakmadığını yazdı.