Üç büyük şehrimiz İstanbul, Ankara ve İzmir, dünyanın birçok ülkesinden daha büyük nüfusa ve kaynağa sahip. Üç şehirde bütçelerinde her yıl sürekli olarak artan miktarda kaynağı, sosyal yardımlar için ayırıyor. Okuyucularımız için bu belediyelerin sunduğu tüm sosyal yardımları inceledik. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İBB, çok geniş kapsamlı yardımlarla, ihtiyaç sahibi İstanbulluları yalnız bırakmıyor. Belediye tarafından gerçekleştirilen yardımların çeşitliliği, hangi koşullara sahip olmak gerektiğinin de değişmesine sebep oluyor. Yardımlara resmi web sitesi https://www.ibb.istanbul/icerik/sosyal-hizmetler, ALO 153 Beyaz Masa Hattı ve belediyeye doğrudan giderek başvurulabiliyor. İBB tarafından sunulan yardımlar şu şekilde;

Gıda ve erzak yardımı, Kömür, odun vb. yakacak yardımı, Giysi yardımı, Mobilya ve eşya yardımı, Bebek bezi ve bebek maması yardımı, Yeni doğan bebek paketi desteği, Engelliler için yapılan yardımlar, Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar, Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar, Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar, Günlük sıcak yemek dağıtımı, Sosyal destek kartı yani İstanbulkart dağıtımı, Bebekler ve çocuklar için Halk Süt dağıtımı, Sen Oku Diye eğitim yardımı, Genç Üniversiteli Yardımı, Sağlık yardımı, Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı, Evde yaşlı bakım hizmeti, Askıda Fatura Projesi kapsamında fatura yardımı, Öğrenciler için kırtasiye yardımı, Öğrenciler için eğitim ve burs desteği, Kira desteği, İBB Sosyal Yardım Kartı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

İzmir, sosyal belediyecilik konusunda yoğun bir dönüşüm geçiriyor. Sürekli devasa oranda arttırılan kaynaklarla, sosyal yardım türleri de tutarları da yükseltiliyor. Belediyenin tüm yardımlarıyla ilgili bilgi alabileceğiniz 444 40 35 numarası, aynı zamanda başvurularınızı da yapabileceğiniz şekilde hizmet veriyor. İzmir tarafından sunulan yardımlar şu şekilde;

Gıda ve erzak yardımı, Kömür ve odun yardımı, Giysi yardımı, Eşya yardımı, Eğitim yardımı, Sağlık yardımı, Kırtasiye yardımı, Yeni doğan bebek paketi desteği, Mama ve bebek bezi yardımı, Yaşlılara yönelik yardımlar, Tıbbı ilaç ve medikal cihaz yardımları, Engelliler için yapılan tekerlekli sandalye, baston vb. yardımlar, Afetzedeler için yapılan yardımlar, Dul kadınlar için yapılan yardımlar, Yoksul asker yakınlarına yapılan yardımlar, Şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar, Çalışmasına engel kronik bir rahatsızlığı mevcut hastalara yapılan yardımlar, Sosyal yardım kartı dağıtımı, Evde yaşlı bakım hizmeti, Diğer yardımlar.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, sosyal yardımlar konusunda tam seferberlik içerisinde, İhtiyaç sahibi Ankaralılara ulaşmanın bir yolunu bulan belediyenin, çok geniş bir yardım seçeneği bulunuyor. Belediye tarafından durmaksızın sayısı arttırılan Sosyal Yardım Merkezleri, başvurularınızı yapabileceğiniz aynı zamanda derdinizi iletebileceğiniz önemli iletişim ofisleri olarak görev yapıyor. Ankara tarafından sunulan yardımlar şu şekilde;

Belediye yardım parası (nakit), Belediye Gıda kolisi yardımı, Kömür yardımı, Süt yardımı, İlaç ve bakım yardımı, Öğrencilere eğitim yardımı, Maddi durumu olmayan ailelere kira yardımı, Belediye sosyal yardım kartları, Asker ailesi yardımı, Mama ve bez yardımı, Belediye kırtasiye yardımı, Engelli vatandaşlara destek, Erzak ve gıda yardımı, Fakir aileler için giyecek yardımları’dır.