İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Belediyecilik anlayışıyla, her alanda destekler sunan ve her yıl daha da arttırılan bütçeler oluşturulan bir yaklaşıma sahip. Çok geniş bir yelpazede sunulan destekler, İzmirlilerin her türlü ihtiyaçlarına destek olabilmek amacında. Bu desteklerden bir tanesi olan İzmirli üniversiteliler için sağlanan destekten, geçtiğimiz yıl içerisinde 5.000 öğrenci faydalandı. 2021 – 2022 öğrenim yılında 5.000 öğrenciye toplamda 3.200 olan destek ödemeleri gerçekleştirildi.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Destek ödemeleri 3 parça halinde yapılacağı duyurulmuş olsa da, 2021 Aralık ayı ile 2022 Mart ayında olmak üzere, iki parça halinde hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldı. Bu yıl başvuruları Ekim ayı içerisinde başlayacak olan destekten, 2022 – 2023 öğrenim yılında 5.000’ den daha fazla kişinin faydalanabilmesi bekleniyor.

İzmir Üniversite Öğrencilerine Destek Ödemesi Başvuruları Ne Zaman?

İzmir’ de oturan, ikameti İzmir’ de olan ancak başka illerde devlet üniversitelerinde okuyan çocuğu bulunan tüm aileler destekten faydalanabiliyor. İhtiyaç oranlarına ve başvuru sırasında göre belirlenen hak sahiplerine, Aralık ayından başlayarak destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. Geçen öğrenim yılında toplamda 3.200 lira olan destek ödemesinin, bu yıl ne kadar olacağı henüz belirlenmiş değil.

Yaşanan ekonomik dalgalanma ve düşen alım gücü hesaba katılarak belirlenecek rakama göre yapılacak destek için başvurular Ekim ayı içerisinde yapılacak. Yine Ekim ayı sonuna kadar belirlenecek olan hak sahiplerine ilk ödeme de Aralık ayı içerisinde yapılacak. Tutar ve ödeme yapılacak kişi sayısı, belediyenin ayırdığı bütçeye göre belirleniyor.

İzmir Üniversite Öğrencileri Desteği Nasıl Alınır?

İkameti İzmir’ de olan ve Türkiye’ nin herhangi bir bölgesinde ki devlet üniversitelerinde okuyan tüm üniversite öğrencileri, Ekim ayı içerisinde bu destekten faydalanmak için başvuru yapabiliyor. Toplanan başvuruların ardından, yapılan toplantılarda kaç kişinin ve toplamda ne kadar destek ödemesi alacağı planlanıyor. Duyurulan hak sahiplerine ödemeler 3 parça halinde yapılıyor. Belediye kaynak sıkıntısı yaşamadığı zamanlarda, geçen yıl olduğu gibi 2 taksitte ödemede yapabiliyor.

Geçen öğrenim yılı 1.000 lira olarak yatırılan ilk taksit, 2021 Aralık ayı içerisinde yapılmıştı. Ardından 2022 yılı Mart ayı içerisinde kalan bölüm yatırılarak toplamda 3.200 lira destek sağlanmıştı.