İzmir Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik kavramına sahip bir belediye olabilmek için, büyük bir çaba sarf ediyor. Kamu hizmetlerini çeşitlendirmek ve daha kaliteli hale getirmek ve hizmetleri olabildiğince düşük ücretlerle vatandaşlara sunmak için önemli bir çaba gösteriliyor. Buna yönelik çalışmalar, ilk ve öncü hizmetlerin de ortaya çıkmasın ayol açıyor.

Belediye tarafından hazırlanan son proje, “Sanat Durakları” adıyla hizmet vermeye başladı. Şimdilik pilot olarak seçilmiş, İzmir’ in kavşak noktalarında bulunan sanat durakları, vatandaşlar tarafından da beğeniyle karşılık buldu. Sanat duraklarından toplu taşıma araçlarına binen İzmirliler, İzmirkartları ile yüzlerce önemli eseri ücretsiz olarak okuma şansına sahip oluyorlar. Bu yöntemle hem okuma alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor, hem de toplu taşıma sırasında geçen önemli bir zamanın değerlendirilmesini sağlıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sanat Durakları Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nin, belediyecilik yaklaşımı bugüne kadar rastlanmayan türden çeşitli hizmetlerin sunulmasına neden oluyor. Belediyelerin sunması gereken kamu hizmetleri arasında, eğitim, sanat ve kültürün de ön planda olması gerektiğini hatırlatan yeni bir uygulama, İzmirliler tarafından da çok beğenildi. Şehrin şimdilik belirli merkezlerine yerleştirilen sanat durakları, gündelik yaşamın kargaşası içerisinde sanata yeterince yer vermeyen halkın, sanata kolayca ulaşabilmelerini sağlayan bir sonuca neden oluyor.

Sanat duraklarından toplu taşıma araçlarına binen vatandaşlar, İzmirkart okutarak, yüzlerce önemli eseri ücretsiz şekilde alabiliyor. Yolculuklar sırasında bu eserleri okuyabilen İzmirliler, bu sayede yolculuk sırasında geçen boş vakti de sanatla değerlendiriyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İzmir Sanat Durakları Hangileri?

Henüz yeni başlamasına rağmen, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören sanat durakları, izmir’ in her bölgesine yaygınlaşacak. Şu anda sanat durakları şunlar; Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Karşıyaka Vapur İskelesi, Konak Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Konak Metro İstasyonu, Bostanlı Vapur İskelesi, Üçkuyular Metro İstasyonu ve Yasemin Kafe.

Ücretsiz olarak ulaşılabilen eserlerin sahipleri arasında Sait Faik Abasıyanık, Orhan Veli Kanık gibi edebiyatımızın en önemli isimleri de yer alıyor. Bunun yanında İZELMAN A.Ş ile Kültür ve Sanat dairesi başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen, Kısa Öykü Yarışması’ nda dereceye giren birçok kısa öyküye de ulaşılabiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sanat Duraklarını Arttıracak

Sanat durakları sayesinde ücretsiz elde edilebilen çok sayıda eser bulunuyor. Günlük yaşamın stresli ve aynı zamanda dinamik koşulları, sanattan giderek daha fazla uzaklaşmamıza sebep oluyor. Evde yorgunluğun atılması sırasında da okumak en son aklımıza gelen eylemlerden biri oluyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kültür ve sanatın yaşamlarımızda daha fazla yer alması için önemli çalışmalar yapıyor.

Toplu taşımada her gün milyonlarca kişinin, çok büyük zamanı geçiyor. Bu boş zamanın bu şekilde değerlendirilmesini sağlamak için çalışmalar yapmak, takdire şayan bir yaklaşım oluşturuyor. Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak İskelesinden Metin Oktay vapuruna binerek, Karşıyaka iskelesine geçti. Konak iskelesinde Orhan Veli Kanık’ ın “ karşı “ şiiri ve Aylin Aktaş’ ın “ Telefondaki ses” kısa öyküsünü ücretsiz olarak alan Tunç Soyer, bu eserleri okuyarak projenin tanıtımını da gerçekleştirdi.