İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde sosyal hizmetlerine tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkı getirdi. İzmirliler, belirli şartlara sahip olmaları halinde toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilme hakkına sahip olabiliyor. İzmirlilerin ücretsiz toplu taşıma kullanma hakkı veren seyahat kartı için başvuru yapması gerekiyor. İşte detaylar!

İzmir’de Toplu Taşımayı Kimler Ücretsiz Kullanır?

İzmir’de tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilme imkanı bulunuyor. Yıl boyunca herhangi bir ücret ödemeden Eshot, İzban ve diğer toplu taşıma araçlarını tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabilmek için ise belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. İzmir’de bazı kesimler için özel olarak tanımlanan seyahat kartı sayesinde tüm toplu taşıma araçları ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

İzmir’de 65 Yaş Ücretsiz Toplu Taşıma

İzmir’de 65 yaş kartı alan vatandaşlar toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabiliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte ikamet eden 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar için sunulan ücretsiz toplu taşıma hakkı için 65 yaş kartı alınması gerekiyor. 65 yaş kartı İzmir Büyükşehir Belediyesi birimlerine gerçekleştirilebilmektedir. Başvurularda biyometrik fotoğraf ve ön başvuru formu ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.

İzmir Engellilere Toplu Taşıma Ücretsiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde engelli vatandaşlar için şehir içi toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilme hakkı vermektedir. Bu çerçevede de İzmir’de ikamet eden ve hastanelerin sağlık kurulundan minimum %40 engelli raporu alan kişiler toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İzmir’de Şehit Yakınlarına Toplu Taşıma Ücretsiz

İzmir’de toplu taşıma araçları şehit aileleri(şehit yakınları) için tamamen ücretsizdir. Şehit yakınları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan alabildiği “Şehit Ailesi Kartı” sayesinde İzmir’deki tüm toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilmektedir.

Gazi ve Gazi Yakınları İçin İzmir’de Toplu Taşıma Ücretsiz

Tıpkı şehit aileleri gibi gazilerin kendisi ve yakınları da İzmir’de toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilme şansına sahip olabiliyor. Bunun için kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “Gazi veya Gazi Yakını Kartı” almaları gerekmektedir.