Pandemi süreci ile küresel piyasalarda başlayan ekonomik dalgalanmalar, ne yazık ki etkisini hala sürdürüyor. Özellikle de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler, bu dalgalanmalardan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerdeki ekonomik zorluklardan, A'dan Z'ye birçok vatandaş nasibini alıyor.

Ülkemizde de yaşanan bu dalgalanmalardan en çok etkilenen gruplar arasında öğrenciler yer alıyor. Az harçlıkla hem okul hem de kişisel masraflarını karşılamak için çırpınan öğrenciler, ekonomik zorluklar nedeniyle okurken çalışmak, hatta okulu bırakmak zorunda kalabiliyor. Öğrencilerin bu zor durumuna destek, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, öğrencilere sunduğu burs imkanıyla, eğitim hayatlarının kesintisiz devam etmesine destek oluyor.

Öğrencilere Destek İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Geliyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle hareket ediyor ve üniversite öğrencilerine burs vererek, eğitim hayatlarına katkı sağlıyor. Bu burs tutarı 3200 TL olarak belirlenirken, ödemeler eğitimin aktif olarak devam ettiği 8 ay boyunca aylık 400 TL şeklinde yapılıyor. Burs başvuruları, internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu burs sayesinde üniversite öğrencileri eğitim hayatına kesintisiz devam edebiliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bursundan Kimler Yararlanabiliyor?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan 3200 TL'lik burs, ailesi İzmir'de yaşayan 5000 üniversite öğrencisine yönelik olarak veriliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Burs başvurusu için bizizmir.com'da paylaşılan formun doldurulması gerekiyor. Ardından gerekli değerlendirmeler yapılıyor ve başvurusu onaylanan kişilerin bursu, eğitim süresince aylık 400 TL olarak ödeniyor. Böylece toplamda yıllık 3.200 TL destek verilmiş oluyor. Bu burstan faydalanmak için gerekli kriterler şu şekilde sıralanıyor:

  • Öğrencinin ailesinin İzmir'de yaşaması gerekiyor.
  • Öğrencinin 18 - 25 yaş aralığında olması ve maddi olanaklarının kısıtlı olması gerekiyor.
  • Türkiye’nin her yerinde aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımından yararlanabiliyor.
  • Not ortalamasının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden ise en az 53 olması gerekiyor.
  • Öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması gerekiyor.
  • Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerde not kriteri aranmazken, eğitim alınan üniversitenin ya devlet üniversitesi olması ya da vakıf üniversitesi ise yüzde 100 burslu öğrenim görüyor olması gerekiyor.
  • Söz konusu burs her haneden yalnızca bir öğrenci için geçerli oluyor.