Sosyal devlet yapısı, vatandaşların ekonomik ve sosyal anlamda desteklenmesini gerektiriyor. Bu destekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere devletin türlü kurumları tarafından verilebiliyor. Bu desteklere ek olarak, yerel yönetimler de vatandaşı desteklemek için tüm imkanlarını seferber ediyor.

Kaymakamlıkların ardından, belediyeler de öğrencilere burs vermek için kolları sıvıyor. Öğrencilerin eğitim hayatıne destek vermeyi borç bilen belediyelerin başında ise İzmir Büyükşehir Belediyesi geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu eğitim döneminde toplamda 5000 öğrenciye 3200 TL burs vereceğini açıklıyor. İşte o bursun detayları.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden Öğrencilere Dev Destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşanan ekonomik zorlukların ardından tüm imkanlarını seferber ederek toplam 5000 öğrencinin eğitim masraflarını karşılayacağını duyurdu. Belediyenin başlattığı bu kampanya kapsamında ailesi İzmir'de ikamet eden 5000 öğrenciye 3200 TL burs verilmesi planlanıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Aileleri İzmir'de yaşayan ve maddi olanakları kısıtlı olan 18-25 yaş aralığında aktif ve örgün eğitim gören ön lisans veya lisans öğrencileri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim yardımından yararlanabiliyor. Bu yardım kapsamında, ihtiyaç sahibi 5000 ailenin üniversitede okuyan çocukları için, eğitim dönemi boyunca aylık 300 TL olmak üzere toplamda 3200 TL burs veriliyor.

Başvurular Nereye Ve Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek olan bu burstan faydalanmak isteyen öğrencilerin;

  • Ailelerinin İzmir'de ikamet ediyor olması,
  • Not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 53 olması,
  • Sınıf tekrarı yapmamış olması,
  • Lisans veya önlisans öğrencisi olması,
  • Aktif ve örgün eğitim görüyor olması,
  • Devlet üniversitesinde okuyor olması ya da vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burslu öğrenim görüyor olması gerekiyor.

Bu koşulları sağlayan öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen 3200 TL burstan yararlanma şansını yakalıyor. Bursa başvurular, ekim ayında kabul edilmeye başlanıyor. Derin bir araştırmanın akabinde, yaklaşık 6 haftalık süre sonunda burs almaya hak kazanan 5000 kişi belirleniyor ve duyuruluyor.

Başvuru için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gitmek gerekmiyor. Burs başvuruları, bizizmir.com internet sitesinde yayınlanan burs başvuru formu doldurularak gerçekleştirilebiliyor. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte koşulları taşıyan üniversite öğrencilerine Aralık ayının ilk haftasında ödemeler yapılmaya başlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde 5000 genç, gelecek hayallerine bir adım daha yaklaşıyor!