İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’ in hak ettiği şekilde bir kültür ve sanat şehri olabilmesi için her türlü olanağı aktif bir şekilde kullanıyor. Aynı zamanda teknolojinin sağladığı yeni katkılarla akıllı kent vizyonu çerçevesinde, İzmir genelinde 10 adet durağı sanat durağı haline getirdi. İzmirliler İzmirim kart kullanarak bu duraklardan ücretsiz bir şekilde kısa öyküler, şiir ve karikatürlerden oluşan sanat örneklerini alabiliyorlar. Bu sayede yolculuk sırasında edebiyatla değerlendirilen zamanın oluşturduğu katma değer, İzmirlilerin sanata daha fazla zaman ayırabilmesini sağlıyor.

Sanat duraklarında İzmirim kartı okutan İzmirliler, istedikleri kısa öyküleri, şiirleri ücretsiz bir şekilde alabiliyorlar. Yolculukları sırasında bu öyküleri ve şiirleri okuyabilme olanağına kavuşan İzmirliler, uygulamayı çok sevdi.

Sanat Duraklarının Sayısı Artacak

İzmirliler sanat duraklarına yoğun ilgi gösteriyor. Bu durum İzmir Büyükşehir Belediyesi’ nin, bu konuda yeni alt yapı çalışmalarına başlamasına da yol açtı. Başlangıçta oluşacak geri dönüşüme göre projelendirilmiş olan “Sanat Durakları”, çok olumlu dönüşümler nedeniyle, yeniden ve daha gelişmiş bir şekilde projelendiriliyor. Yakın bir gelecekte sanat duraklarının ayısını hızla arttırmayı hedefleyen belediye, aynı zamanda edebiyat arşivinin de çeşitlendirilmesi ve genişletilmesine yönelik çalışmalar yapıyor.

Sunulan hizmetin ücretsiz olması, belediyelerin yeniden kamu hizmetini anımsaması olarak karşılık buluyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Sanat Duraklarını Denedi

Tunç Soyer, sanat duraklarının yerinde denetimi ve aynı zamanda tanıtımı da gerçekleştirmek amacıyla, Konak vapur iskelesinden, Karşıyaka’ ya geçiş yaptı. Bu esnada kartını okutarak, Orhan Veli Kanık’ın “Karşı” şiiriyle Aylin Aktaş’ın “Telefondaki Ses” öyküsünü ücretsiz şekilde alan başkan Soyer, bu eserleri okuyarak yolculuğunu tamamladı. Tunç Soyer “Kendimi dünyanın en şanslı insanı gibi hissettim. Olağanüstü bir keyif” şeklinde bir yorum getirdi. Başkan Soyer “Eğitim sadece okuldaki sıralarda, öğretmenlerin öğrettiklerinden ibaret bir şey değil. Kendini ifade edebilmek için dilini kullanmayı becermek zorundasın. Bu da okumaktan geçiyor. Okumayı yaygınlaştırmak, sevdirmek istiyoruz. O nedenle kütüphaneler açıyoruz, buralarda öyküler ve şiirler okunsun istiyoruz” diye konuştu. Aldığı öykü ve şiiri yolculuğu sırasında okuyan Başkan Soyer, duygularını “Kendimi dünyanın en şanslı insanı gibi hissettim. Olağanüstü bir keyif” sözleriyle hizmeti değerlendirdi.

Sanat Durakları Hangileri?

Sanat Durakları şu an için, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Karşıyaka Vapur İskelesi, Konak Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Konak Metro İstasyonu, Bostanlı Vapur İskelesi, Üçkuyular Metro İstasyonu ve Yasemin Kafe olarak belirlenmiş durumda. Yakın bir gelecekte duraklarının yerlerinin ve sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalarda son süratle yapılıyor.