Teknolojinin günümüzde ulaştığı aşama ile akıllı şehircilik sistemleri, kamuya yönelik doğru bir yaklaşımla kullanıldığında eşsiz uygulamalar ortaya çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamusal hizmet çeşitliliğini arttırmaya yönelik yaklaşım tarzıyla, benzersiz işlere imza atmaya devam ediyor. Sanat durakları adıyla gerçekleştirilen proje, belirlenmiş duraklara yerleştirilen Kiosklar aracılığıyla vatandaşların ücretsiz şekilde sanata ulaşabilmelerini sağlıyor.

Sanat durakları, İzmirim kart kullanıcılarının, kartlarını okutarak ücretsiz bir şekilde alabildiği, kısa öyküler, şiirler ve karikatürlerden oluşan bir sanat seçkisi sunuyor. Toplu taşıma da geçirilen uzun yolculuk sürelerinin, sanatla iç içe geçmesi, gündelik yaşamın karmaşası içerisinde vakit ayıramadığımız sanat dallarına vakit ayırma fırsatı oluşturmasıyla, öne çıkan ve benzersiz bir belediyecilik hizmeti, oluşturulmuş.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Sanat Durakları Hangileri?

Başlatılan sanat durakları uygulamasında, 650 kısa öykü, 300 şiir ve 100 karikatür, İzmirlilere ücretsiz olarak sunuluyor. Sabahattin Ali, Karacaoğlan gibi edebiyatımızın büyük isimlerinin eserlerinin de bulunduğu bu koleksiyon, yakın zamanda daha da genişletilecek. Sanat Durakları Şu anda Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Karşıyaka Vapur İskelesi, Konak Vapur İskelesi, Bornova Metro İstasyonu, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi, Eşrefpaşa Hastanesi, Konak Metro İstasyonu, Bostanlı Vapur İskelesi, Üçkuyular Metro İstasyonu ve Yasemin Kafe olarak belirlenmiş durumda.

İBB uygulamanın ne kadar başarıya ulaşacağı ve İzmirlilerden alacağı karşılığa göre hareket etmek için, öncelikle bu durakları sanat durakları haline getirmiş. Halktan gelen olumlu karşılık ve gösterilen büyük ilgiye paralel olarak, yakın zamanda sanat duraklarının sayıları sürekli olarak artacak. Bunun yanında İzmirlilere sunulan eser koleksiyonu da genişletilecek.

Sanat Durakları Artacak

İzmirlilerin sanata ücretsiz bir şekilde ulaşabilmesinde önemli katkı sağlayacak olan uygulama, kısa süre içerisinde yeni duraklarında sanat durağına çevrilmesi için yoğun çalışmalar sürüyor. Uygulamanın büyük ilgi görmesi ve İzmirliler tarafından çok beğenilmesi, yeni durak yerlerinin belirlenmesi ve gerekli alt yapı çalışmalarının yapılmasını da hızlandırmış. Edebiyata gösterilen ilginin bu kadar büyük olması, İBB tarafından ne denli doğru bir uygulamanın hayata geçirildiğinin de kanıtı durumunda. Kamu hizmetinin yaklaşım farkıyla hangi boyutlara taşınabileceğinin en büyük göstergesi olan sanat duraklarından ücretsiz faydalanabilmek için, İzmirim kart sahibi olmanız yeterli oluyor.